,

Tendon Sıkıntıları İçin Çözüm Artık Çok Basit

Tendon Sıkıntıları İçin Çözüm Artık Çok Basit

Tendon Sıkıntıları İçin Çözüm Artık Çok Basit | Tendonlar bir vücut için en önemli bölümlerden biridir. Öncelikle tendonlar kasları kemiklere bağlayan yapılardır. Dolayısı ile de kaslara gelen bir yükün kemik sistemine aktarılması gerektiğinde tendonlar görev alacaktır. Tendonların belirli bir büyüklüğü ya da şekli yoktur. Düz olan tendonlar da vardır yuvarlak olan tendonlar da. Kas ve iskelet sisteminin baş kahramanı her zaman tendonlar olacaktır. Çünkü kaslar tek başlarına bir yükü taşıyacak kadar güçlü değildir. Gelen bu yükün her zaman kemiklere iletilmesi gerekir ki tendonun da tam olarak görevi budur. Tendonlar ile kasları karşılaştırdığınız zaman tendonların çok daha güçlü olduğunu bilmeniz gerekiyor. Tendonların bir diğer görevi ise kasların normalden daha fazla uzamasına engel olmaktır. Çünkü bu uzama kaslara da zarar verecek olan bir durum olmaktadır. Öncelikle tendon nasıl iyileşir diye sormadan önce hangi tendonun zarar gördüğünü tespit etmek gerekmektedir. Bu yaralanma kolda, parmakta, elde meydana gelmiş olabilir.

Tendon Sıkıntıları İçin Çözüm Artık Çok Basit

Tendon Yaralanmalarında Neler Yapılmalıdır?

Tendon yaralanması diye ifade edilen durum tendonların kesici bir alet ile kesilmesi ve artık işlevini yerine getirememesi anlamına gelmektedir. Romatizma da tendonlara zarar veren bir durumdur ve tendon yapışması durumunu ortaya çıkarmaktadır. Tendon yaralanması için doktora başvurduğunuz zaman ilk olarak bölümün neresinde sıkıntı olduğunu anlamak için hareket etmeniz istenecektir. Bu durumda hareketsizlik ya da hareket sırasında ağrı tendon yırtıkları için belirtilerden biridir. Öncelikle tendonda bir yaralanma söz konusu ise cerrahi müdahale şarttır. Eğer ki cerrahi müdahalede bulunulmazsa o zaman bir daha parmak oynatmanız da mümkün olmayacaktır. Cerrahi müdahaleden sonra ise fizik tedavi gerekecektir. Tendon nasıl iyileşir sorusunun en önemli cevaplarından biri fizik tedavi olmaktadır.

Tendon Yapışması için Nasıl Bir Tedavi Uygulanır?

Tendon Sıkıntıları İçin Çözüm Artık Çok Basit | Öncelikle tendonda bir sıkıntı varsa ve cerrahi müdahale gerekiyorsa bu müdahalenin 1 hafta gibi bir süre içerisinde yapılması gerekecektir. Aksi halde ne yazık ki tendon eski sağlığına kavuşamaz. Çünkü bekledikçe tendonlarda boy kısalması meydana gelecektir. Bunun da bir çaresi bulunmaktadır, tendon protezi sayesinde tendon boyu eski haline getirilebilir ama bu da 6 hafta kadar bir süreyi kapsar. Bu aşamada tedavinin kötü etkilenmemesi için her zaman hareketlerinde kısıtlamalara gitmesi gerekecektir. Aynı zamanda cerrahi müdahaleden sonra 6 hafta kadar atel kullanılması gerekmektedir. Bu atılan dikişlerin açılmaması için önemli bir konudur. Tendon nasıl iyileşir konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise beslenmedir. Hastanın bu aşamada beslenmesine çok dikkat etmesi gerekecektir. Ancak bu şekilde tendon eski görevini yapmaya başlayabilir.

Öncelikle bu sürecin ağrılı bir süreç olduğunu bilmeniz gerekecektir. Çünkü ne olursa olsun tendon kopmaları, tendon ameliyatları acı verecek bir durum oluşturmaktadır. Bu nedenle de bu ağrıya katlanabilmek için ağrı kesici takviyesi yapılmaktadır. İyileşme sürecinin 6 hafta ile 8 hafta arasında olduğunu bilmeniz gerekiyor. Yeni bir komplikasyon oluşmaması için de hareketlerinize dikkat etmeniz gerekecek. Parmakta bir yırtılma söz konusu ise parmağı bükmek, parmağı kullanmak hiçbir şekilde önerilen bir durum değildir. Atelin de uygun görülen tarihe kadar her an takılı olması gerekecektir. Ancak bu şekilde tendonun hızlı bir şekilde iyileşmesi sağlanabilir. Bu aşamadan sonra ise fizik tedavi sizler için önemli olacaktır. Fizik tedavi egzersizleri sayesinde kendinizi daha iyi hissedecek, tendonların yavaş yavaş eski görevlerine yeniden ulaştığını görebileceksiniz. Bu da rahat etmeniz için önemli bir konu olmuş olacaktır.


NE DÜŞÜNÜYORSUN?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%