,

Tığ İşi Bolero Modelleri

Tığ İşi Bolero Modelleri
Tığ İşi Bolero Modelleri

Tığ İşi Bolero Modelleri  | Eski yıllarda genellikle genç kızların çeyizlerini yapmak için kullandıkları bir tekniktir tığ tekniği. Günümüze geldiğimiz zaman ise tığ tekniği giyim sektörü içerisinde oldukça yaygın bir kullanıma sahiptir. Gerek televizyon programları gerek hobi dünyası ile ilgili çıkarılan dergiler ve tabi ki büyük şehirlerde ki belediyecilik çalışmalarında el işlerinin öneminin artması da tığ işini ön plana çıkarmıştır. Bayanların birçoğu kıyafetlerini kendi yöntemleri ile örebilmekte ve birbirinden farklı modelleri tasarlayarak tarzlarını yaratmaktadırlar. Özellikle tığ tekniği ile yapılan tığ işi bolero modelleri hem iş hayatında hem de günlük spor giyim tarzı içerisinde en fazla kullanılan parçalardır.

Tığ İşi Bolero Modelleri

Bolero Yapımında Tığ Tekniği

Kısa ceket örgü modelleri içerisinde tığ tekniği yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bayanların birçoğu tığ tekniğini kullanmaktan çekinseler bile ilk yapımdan sonra el alışması ile kolaylıkla örülebilmektedir. Dantel yapımından farklı olan daha kolay bir tekniği olan tığ örgü için kullandığınız şiş ve ip kalınlığınızda önemlidir. Dilerseniz kışlık kalın iplerden sizi sıcak tutacak bolero örnekleri yapabilir dilerseniz ince yazlık iplerden yaz aylarında özellikle kot üstünde şıklık yaratabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken ise tamamen ip seçimidir.

Size aktaracağımız örneği dilerseniz yaz ayına dilerseniz kış ayına uyarlayabilirsiniz. Seçtiğiniz ip kalınlığı ile yazın ve kışın rahatlıkla kullanabileceğiniz bolero yapımı şu şekildedir;

  • 1 numara tığ kullanarak dilediğiniz renkte ip seçebilirsiniz. 38 bedene uygun olarak ölçüleri sunacağız. Siz kendi ölçünüze göre ayarlayabilirsiniz örneğinizi.
  • Kol ve etek ucu için çiçek motifleri yapıyoruz.
  • Halka yaparak etrafını 3’lü trabzanla geçiyoruz bir üst sırada 3’lü trabzan yaparak ip uzatma tekniği ile çiçek modelimizin yapraklarını 2’li trabzan ve sık iğne ile tamamlıyoruz.
  • Yaptığımız örnekleri birleştirip üstüne 1 dolu 1 boş devam ediyoruz.
  • 14 cm olana kadar bu işleme devam edip 2,5 öne gelecek şekilde ön ve arka kısmı ayırarak devam ediyoruz.
  • Kol kesimi için yan kısımlardan 4 direkli dolgu sırası eksiltiyoruz.
  • Kolları 1 dolu bir boş şeklinde yapıyoruz.
  • Kol ağzı ve ön kısımlarının kenar dantelini yaparak örneği bitirin

Tığ işi bolero modelleri içerisinde en basit modellerdendir. Kış ayarı için koyu renkleri seçebilir yaz aylarında ise canlı renklerle boleronuzu örebilirsiniz.

 


What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%