,

Tığ İşi Yemeni Modelleri

Tığ İşi Yemeni Modelleri
Tığ İşi Yemeni Modelleri

Tığ İşi Yemeni Modelleri |  Genç kızlarımızın çeyizleri özellikle Anadolu da hala özenle hazırlanıyor. Çeşit çeşit, modellerde çemberler, namaz örtmeleri, danteller, havlu kenarları yapılıyor. Çeyizlerde yemenilerde iğne oyası ve tığ oyaları ile işlenen modeller kullanılıyor. Anneler kızlarının çeyizinde işe yarar işler yapmak için çaba gösteriyorlar ve daha kız küçük çocukken çeyiz hazırlıkları başlanıyor. Her biri el emeği olarak yapılan işlere emek verdikçe kıymetleri artıyor ve anne yadigarı olarak bir ömür boyu kullanılmaya devam ediyor. Çalışmayan ve okumayan kızlar da kendi çeyizleri için göz nuru olan el işleriyle çeyizlerini süslüyor. Ev hanımlarının boş vakitlerinde yapmış oldukları işlemeler hem güzel bir hobi oluyor hem de kendi ürettikleri çemberleri kullanmanın zevki de bir başka oluyor. İğne oyasıyla yapılan yemenileri işlemek zor olsa da tığ işi modeller daha kolay yapılabiliyor. El işine yeni başlayacakların kolay tariflerle işe başlamaları ve kendilerini geliştirdikçe yeni modellere başlamaları gerekiyor. Zordan işlemeye başlanıldığı zaman el işinden çok çabuk sıkılanlarda oluyor. Tığ İşi Yemeni Modelleri arasında vereceğimiz tarifimizde yeni başlayanların bile çok kolay yapacağı bir tarif olacaktır.

Tığ İşi Yemeni Modelleri

Tığ İşi Yemeni Modeli Yapılışı

  • Yemeni Modelleri Tığ İşi için yemeninin üzerine bir sıra zemin hazırlamak için örüyoruz. Yemeninin ilk başından itibaren oyamıza başlıyoruz. 5 zincir çekerek işleme başlıyoruz ve ilk motifi yapıyoruz.
  • 5 zincirden sonra 3. Yuvaya batıp bağlıyoruz. Geriye dönüp sık iğneyle 7 defa batıp çıkıyoruz ve tekrar motifi tersine çevirerek 2 zincir çekiyoruz. 1 çalma yaparak 2’li trabzan yapıyoruz.
  • Tekrar 5 zincir çekiyoruz ve aynı yere batarak toparlıyor ve geri dönüyoruz ve zincirlerin üzerine sık iğne yapıyoruz.
  • 2 zincir çekerek tekrar motifi döndürüyoruz. 2 tane ikili trabzan yapıyoruz.
  • Tekrar 5 zincir çekerek işleme aynı şekilde 5 kez tekrarlayarak yapıp tamamlıyoruz.
  • Aynı yere batıp tekrar aynı işlemleri tekrarlayarak 5.yi de yapana kadar devam ediyoruz.

Son derece kolay olan kaz ayağı için isterseniz her motifi farklı renklerde yaparak kullanabilirsiniz. Tığ İşi Yemeni Modelleri arasında en çok yapılan kolay örneğimizi hemen deneyebilir ve basit modeli yemenilerinizde kullanabilirsiniz.


NE DÜŞÜNÜYORSUN?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%