Tığ Oyası Örnekleri ve Yapılışı

Ana Sayfa / İğne Oyası / Tığ Oyası Örnekleri ve Yapımı
Tığ Oyası Örnekleri ve Yapımı
Tığ Oyası Örnekleri ve Yapımı

Tığ Oyası Örnekleri ve Yapımı


Tığ Oyası Örnekleri ve Yapımı

Tığ Oyası Örnekleri ve Yapımı; Eski yıllardan bu yana kadar gelen ve büyüklerimizden miras kalan el işleri günümüzde de birçok alanda kullanılmaktadır. İçerisinde farklı tekniklerin olduğu el sanatları içerisinde özellikle tığ tekniği ile elde edilen birbirinden farklı modeller gerek hazır giyim sektöründe gerekse ev tekstilin de sıklıkla kullanılmaktadır. Ev dekorasyon ürünlerinde eskiye dönüş olarak nitelendirilen dantel kullanımı tığ tekniği ile yapılmaktadır. Mobilyaların süslenmesinde kullanılan tığ işi danteller birçok bayan tarafından uygulanabilir modellerdir. Yapım olarak birbirinden farklılık gösteren dantel motifleri içerisinde yeni başlayanlar için en kolaydan işi bilenler için en zor olana kadar birçok model bulunmaktadır. Tığ Oyası Örnekleri ve Yapımı internet siteleri dahil olmak üzere el sanatlarını içeren birçok yayında da bulunmaktadır.

Mobilyaları Gelin Yapan Oya Modelleri

Ev dekorasyonu içerisinde örgü işlerinin bu yılda önemli bir yeri olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle tığ tekniği ile yapılan birbirinden zarif modeller salon takımlarına ayrı bir şıklık katmaktadır. Hazır olarak satılan modeller dışında kendi el emeğinizle yapabileceğiniz modelleri evinizde keyifle sergileyebilirsiniz.

Tığ tekniği ile yapılabilecek örneklerin başında en basit olarak size sunacağımız örnek gelmektedir. Tığı işini bilen ve anlayan ya da yeni başlamış kişilerin de kolay bir şekilde yapabilecekleri bir örnek olup yapılış şekli şöyledir;

  • Burada dilediğiniz renkleri seçebilirsiniz. Dilerseniz birden fazla renk kullanarak rengarenk bir model yapabilir evinize enerji verebilirsiniz dilerseniz standart renkleri kullanabilirsiniz.
  • İlk olarak motifin orta kısmından başlıyoruz. 8 zincir çekerek 15 trabzan yöntemi ile doldurma işlemi yapıyoruz.
  • 1 trabzanı 3 defada doldurup arkasından 3 zincir 1 trabzan 3 zincir 1 trabzan örgü yapıyorsunuz.
  • 1 trabzanı 3 defa doldurma işlemi ile devam ediyorsunuz.
  • Üst sıraya geçtiğimizde ise köşelerde 4 trabzan uygulayın. 2 zincir çekip 4 trabzan örüp tekrar 2 zincir çekme işlemi yapın.
  • Ara kısımları ise 3 zincir ve 1 trabzan yaparak doldurun.
  • Bir üst sırada ise köşelerde 6 zincir çekme işlemi yapın. İçlerini yine 3 zincir ve 1 trabzan ile doldurun.

Tığ Oyası Örnekleri ve Yapımı bilen kişiler için oldukça basit olup yeni öğrenenler için biraz zorlayıcı olabilir.


Hakkında Ece Evran

Bunu da Okuyun

Yazma Kenarı Oya Modelleri Yapılışı

Yazma Kenarı Oya Modelleri Yapılışı

Yazma Kenarı Oya Modelleri Yapılışı Yazma Kenarı Oya Modelleri Yapılışı; Yazmalar diğer adı ile tülbentler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir