,

Tığ ve Şiş ile El İşi Örgüler

Tığ ve Şiş ile El İşi Örgüler
Tığ ve Şiş ile El İşi Örgüler

Tığ ve şiş ile yapılan el işi örgüler, modası geçmeyen birer zanaat örneğidirler. Klasik modellerden, sıra dışı desenlere kadar geniş bir yelpazesi bulunan el işi ürünlerin vazgeçilmezlerinden birisi havlu kenarlarıdır. İstenilen havlu alındıktan sonra, havlu kenarı süsü yapılarak kullanıma sunulmakta ve bu küçük dokunuş havluyu herkesinkinden farklı kılmaktadır. En basit şekilde düz zincirli havlu kenarı yapabilirsiniz. Bunun için iki sıra 3 zincirlik delik yapın ve bunları 5 sora dolgu ile birleştirin. Daha sonra ilk sırayı boş bırakmak kaydıyla her dört delik için 4 zincir başlayarak dörderli dolgu yapın. Kenar bitimine kadar kaydırmalı olarak ilerleyin ve işlemi bitirin.

Tığ ve Şiş ile El İşi Örgüler

Tığ ve Şiş ile El İşi Örgüler; Banyo için yapabileceğiniz bir diğer el işlemesi de banyo lifleridir. Hayvan motifliden, çiçek desenliye ve hatta çizgi film figürlerine kadar çeşitli lif modelleri yapabilirsiniz. En klasik modellerden biri olan sepet örgüsü lifi yapmak için işe zincir çekmeyle başlayın. Bunun için iki adet tığ alın ve uzunlamasına zincir çekin. Lifin ne kadar geniş olmasını istiyorsanız, zinciri de o kadar uzatın. Daha sonra geri dönüş yapacak şekilde her zincirden bir adet ilmek çıkarın ve zincirlerden ilmekler oluşturun. Lifin hangi uzunlukta olmasını istiyorsanız bu işleme o kadar devam edin. İdeal en ve boy oranına ulaştığınızda işlemi bitirin.

Örgüler ve Modelleri

Örgü modelleri arasındaki bir diğer klasik motif ise baklava dilimidir. Baklava dilimi yapmak için ilk olarak arzu ettiğiniz renkte örgü ipi alın ve iki adet tığ edinin. Baklava deseni için 6 ilmek ters ve 8 ilmek düz örgü yaparak ilk sırayı tamamlayın. Örgünün ters tarafı / yüzü içim 6 ilmek ters örgü yapın. Diğer ilmekleri ters örün. 6 ters örgünün 3 tanesini sağa yana çaprazlayın ve akabinde üç ilmek sağa ve bir ilmek içe alın. Kalan ilmekleri sol yana alarak baklava açın. Bu işlemlerden sonra ters örgü ile ilmekleri içe çaprazlayın. Tepe 3 ilmek oluncaya kadar kapaya devam edin. Son olarak tepe için ters ilmek örgüsü yapın.


What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%