,

Tip 1 diyabet

Tip 1 diyabet

Tip 1 diyabet anormal derecede yüksek kan şekeri düzeyleri ile karakterize bir hastalıktır. Diyabet bu formunda, özel hücreler pankreasadı Beta hücreleriüreten durdurmak insülin. İnsülin, enerjiye dönüştürmek için kandaki hücrelere ne kadar glikoz (bir şeker şekli) geçirildiğini denetler. İnsülin eksikliği, enerji için glikozu kullanamama veya kandaki şeker miktarını kontrol etme yeteneği ile sonuçlanır.

Tip 1 diyabet

Tip 1 diyabet herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir; Bununla birlikte, genellikle erişkin yetişkinlik döneminde, çoğunlukla ergenlik döneminde başlayarak gelişir. Bozukluğun ilk bulguları ve belirtileri yüksek kan şekerinden kaynaklanır ve sık idrara çıkma (poliüri), aşırı susama (polidipsi), yorgunluk, bulanık görme, karıncalanma veya ellerde ve ayaklarda duygu kaybı ve kilo kaybı olabilir. Bu semptomlar, eğer kan şekeri insülin replasman tedavisi ile iyi kontrol edilmiyorsa, bozukluğun seyri sırasında tekrarlanabilir. Uygun olmayan kontrol, kan şekeri düzeylerinin çok düşük olmasına (hipoglisemi) neden olabilir. Egzersiz sırasında veya yemek yemesi gecikirse, vücudun ihtiyaçları değiştiğinde ortaya çıkabilir. Hipoglisemi baş ağrısı, baş dönmesi, açlık, sallama, terleme, güçsüzlük ve ajitasyona neden olabilir.

Kontrolsüz tip 1 diyabet diyabetik ketoasidoz denilen hayatı tehdit eden komplikasyonların ortaya çıkmasına yol açabilir. İnsülin olmadan, hücreler glikoz alamazlar. Hücrelerin glikoz eksikliği ister karaciğeriKana daha fazla glikoz salarak telafi etmeye çalışmak ve kan şekeri son derece yüksek olabilir. Kandaki glikozu enerji için kullanamayan hücreler bunun yerine yağlar kullanarak tepki verirler. Enerji elde etmek yağları parçalayarak olan kişilerde toksik seviyelere kadar inşa edebilirsiniz ketonlar olarak adlandırılan atık ürünleri üreten tip 1 diyabet diyabetik ketoasidoz sonuçlanan. Etkilenen kişiler hızla nefes almaya başlayabilir; Nefesimde meyve kokusu gelişir; Ve mide bulantısı, kusma, yüz yıkama, mide ağrısı ve ağız kuruluğu (kserostomi) yaşayın. Şiddetli durumlarda, diyabetik ketoasidoz komaya ve ölüme neden olabilir.

Uzun yıllar boyunca şeker hastalığına bağlı kronik yüksek kan şekeri kan damarlarına ve sinirlerine zarar verebilir ve birçok organ ve dokuyu etkileyen komplikasyonlara neden olabilir. retina, Gözün arka tarafındaki ışığa duyarlı doku hasar görebilir (diyabetik retinopati), bu da görme kaybına ve nihai körlüğe neden olabilir. BöbrekHasar (diyabetik nefropati) de görülebilir ve böbrek yetmezliği ve son dönem böbrek hastalığına (ESRD) yol açabilir. Özellikle ayaklarda ağrı, karıncalanma ve normal sansasyon kaybı (diyabetik nöropati) oluşur. Dolaşımın bozulması ve yaralanmaya yol açan normal duyumların olmaması ayağa kalıcı hasar verebilir; Ağır durumlarda, hasar amputasyona neden olabilir. Olan insanlar tip 1 diyabet , idrar ve cinsel fonksiyonu ile kalp krizi, felç ve sorunları riski altındadır.

Tip 1 diyabet nedenleri

Nedenleri tip 1 diyabetli birçok risk faktörleri tespit edilmiştir rağmen, bilinmemektedir. Geliştirme riski tip 1 diyabet bazı türevleri tarafından artar HLA-DQA1 , HLA-DQB1 ve HLA-DRB1 genlerinin. Bu genler, bağışıklık sisteminde kritik bir rol oynayan proteinlerin yapılması için talimatlar sağlar. HLA-DQA1 , HLA-DQB1 ve HLA-DRB1 genlerinin denilen bir gen ailesine aittir insan lökosit antijeni (HLA)kompleksi. HLA kompleksi bağışıklık sisteminin vücudun kendi proteinlerini virüsler ve bakteri gibi yabancı işgalcilerin yaptığı proteinlerden ayırmasına yardımcı olur.

Tip 1 diyabet , genel olarak, bir otoimmün hastalık olarak kabul edilmektedir. Bağışıklık sistemi vücudun kendi dokularına ve organlarına saldırdığında otoimmün hastalıklar oluşur. Insanlar bilinmeyen nedenlerden dolayı 1 diyabet tip bağışıklık sistemi zararlardan insülin üreten betahücreleribölgesindeki pankreas. Bu hücrelere hasar insülin üretimini bozar ve belirti ve semptomları yol açar tip 1 diyabet .

Tip 1 diyabet diğer isimleri

 • Otoimmün diyabet
 • Şeker hastalığı 1
 • Diabetes mellitus, insüline bağımlı
 • Diabetes mellitus, tip 1
 • IDDM
 • Insüline bağımlı diabetes mellitus
 • JOD
 • Juvenil diyabet
 • Juvenil başlangıçlı şeker hastalığı
 • Juvenil başlangıçlı diabetes mellitus
 • T1D
 • Tip 1 diabetes mellitus

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%