,

Topuk Dikeni ile Baş Etmek Artık Daha Kolay

Topuk Dikeni ile Baş Etmek Artık Daha Kolay

Topuk Dikeni ile Baş Etmek Artık Daha Kolay | Topuk dikeni ile baş etmek gerçekten de çok zor bir durumdur. Öncelikle eğer ki çok uzun bir süre ayakta kalacağınız bir iş yapıyorsanız ya da rahatsız ve sert ayakkabılar giyiyorsanız o zaman topuk dikeni ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun en büyük belirtilerinden biri sabah uyanıp adım attığınızda karşınıza çıkar. Eğer ki topuğunuzda bir batma hissediyorsanız o zaman topuk dikeni ile karşı karşıya kaldığınızı anlayabilirsiniz. Öncelikle bu ağrı bir süre sonra geçiyor ama bu hastalığın iyileştiği anlamına gelmiyor. Sadece gün içerisinde bu ağrı hafifliyor ama tekrardan ayakta durmaya bağlı olarak oluşabiliyor. Bu nedenle topuk dikeni nasıl iyileşir diye sormak gerekiyor.

Topuk Dikeni ile Baş Etmek Artık Daha Kolay | Dinlenmek bu hastalık için en önemli etkilerden biridir. Yani dinlendiğinizde topuğunuzun eskisi gibi çok ağrımadığını da anlamış olacaksınız. Aynı zamanda topuğa buz kompleksi yaparak da ağrının hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Bunu günde 2-3 kere yapabiliyorsunuz ve en fazla 15 dakika uygulayabiliyorsunuz. Öncelikle bu hastalığın tedavisinde hem egzersizin hem de ilaçların büyük bir etkisi olacaktır. Öncelikle oturmanız gerek. Sonra da bir ayağınızı yerde tutmalısınız. Diğer ayağı ise karşı duvara uzatmalısınız. Bu şekilde 15-20 saniye beklemeniz gerek. Bunu da günde 20 kere yapmalısınız.

Topuk Dikeni ile Baş Etmek Artık Daha Kolay

Topuk Dikeni İçin Bitkisel Çözüm Var mı?

Alternatif tıpta çareler hiçbir zaman tükenmiyor. Bu nedenle de yapmanız gereken her zaman bitkisel bir çözüm aramak oluyor. Bu hastalık için bitkisel bir çözümün de olması önemli bir konudur. Öncelikle bu bitkisel çözüm için doktordan da onay almalısınız. Bu sayede topuk dikeni nasıl iyileşir konusunda aşama kaydetmiş olursunuz.

  • Öncelikle bir kova su hazırlamalısınız. Bu sıcak suyun içerisine ise kekik ilave edin. Sıcak su ve kekik karışımı içerisine ayağınızı koymalı ve en az 45 dakika kadar bekletmelisiniz. Böylelikle hem ayağınız yumuşayacak hem de rahatlayacaktır.
  • Aynı zamanda 1 litre sıcak su kaynatın. Sonra da içerisinde 1 yemek kaşığı kadar vicks ekleyin. Ayaklarınızı bu sıcak su karışımına koyarak yarım saat bekletin. Sonra da streç filmler ile ayaklarınızı sarmalısınız. Gece bu şekilde uyuyun. Sabah kalktığınız zaman ise ayağınızı kurulayarak çorabınızı giymelisiniz.
  • Bir diğer çözüm ise yağlarda gizlidir. Nane yağı ve kekik yağını karıştırın. Sonra da topuğunuzun ağrıyan yerine bunu uygulayın. Haftada 2-3 kere uygulamanız uygun olacaktır.
  • 1 litre su içerisinde 4 elmanın kabuğunu kaynatmalısınız. Sonra da dinlendirmelisiniz. Bunu günde 2 kere içmelisiniz. Bu vücudunuzdaki ödemleri atabilmeniz için sizlere yardımcı olacaktır.

Topuk Dikenini Engellemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Öncelikle topuk dikeni sizler için çekilmez bir çile ise o zaman bunun tedavisini olabiliyorsunuz. Ama topuk dikenini engellemek için de pek çok seçenek karşınıza çıkıyor. Öncelikle topuk dikeni ile karşı karşıya gelmek istemiyorsanız o zaman dinlenmeniz gerekecektir. Aynı zamanda düzenli bir şekilde egzersizlerinizi de yapmalısınız. Bitkisel bakım sayesinde topuk dikeni olmaktan kurtulabilirsiniz. Uzun süre rahatsız ayakkabıların üzerinde ayakta kalmamaya çalışmalısınız. Ortopedik ayakkabılar da bu aşamada oldukça önemlidir. Fazla kilolu iseniz zayıflamanız topuk dikeni olma olasılığınızı da azaltacaktır.

Öncelikle rahatsızlığınız nedeni ile ameliyat olmanız gerekebilir. Bu aşamada tüm sayılan tedavi yöntemleri sonuç vermiyorsa o zaman cerrahi müdahale gerekebiliyor. Öncelikle topuk bölgesine bir sıvı enjekte edilmektedir. Bu sıvı ise o bölgeyi uyarmaktadır. Bu şekilde tedavi olunabilir. Topuk dikeni nasıl iyileşir sorusunun yanıtları bu kadardır.


NE DÜŞÜNÜYORSUN?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%