,

Topuk Kırığı Tedavisi Artık Çok Kolay

Topuk Kırığı Tedavisi Artık Çok Kolay

Topuk Kırığı Tedavisi Artık Çok Kolay | Kırıklara baktığınız zaman bu kırıkların %60’ı kadarını topuk kırıkları oluşturmaktadır. Topuk kırıkları denilince akla en çok eklem içi kırıkları gelmektedir. Topuğun arka kısımlarında meydana gelen bu kırıklar için müdahalelerde bulunmak gerekecektir. Öncelikle topuk kırıklarının riskli kırıklar olduğunu, ortopedik açıdan da zor ameliyatlar kategorisinde bulunduğunu bilmeniz gerekecektir. Topuk kırığı nasıl iyileşir sorusundan önce topuk kırığının belirtileri nedir sorusunu sormanız gerekecektir. Bu aşamada topuğunuzda şiddetli bir ağrı hissedersiniz. Ayağınız gitgide morarır, şişer. Ayağınızın üzerine basamaz hale gelirsiniz. Tüm bu belirtiler topuk kırığını gösteren durumlardır. Topuk kırıklarında başka bir kırık oluşması da yüksek ihtimaldir. Yani sadece topuk kırılmak ile kalmaz etkilediği diğer bölümlerin kemiklerinin kırılmasına da neden olur.

Eğer ki spor ile uğraşıyorsanız ve uygun bir ayakkabı tercih etmiyorsanız stres kırıkları da meydana gelebiliyor. Bu kırıkların belirtileri aniden ortaya çıkmaz. Zamanla sizlere bu ağrıları verir ve eğer ki bu ağrıları en başta önemsemezseniz o zaman sıkıntılı bir sürece girmiş olursunuz.

Topuk Kırığı Tedavisi Artık Çok Kolay

Topuk Kırığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Topuk Kırığı Tedavisi Artık Çok Kolay | Öncelikle hemen cerrahi müdahale yapılmaz. İlk olarak yapılması gereken şey ayağın şişliğinin indirilmesi olacaktır. Bunun için de bandajlar ve de basınçlı ayak pompası yardımcı olmaktadır. Öncelikle ayağınız için röntgen ve tomografi çekilmelidir. Bundan sonra da tedavi planı yapılmaktadır. Kırıkların çeşidine göre tedavi yöntemleri de değişmektedir. Öncelikle kırıklar çok farklı alanlara dağılmadıysa o zaman alçı yöntemi kullanılmaktadır. Fakat ne olursa olsun topuk kırıklarında hasar her zaman ciddidir. Bu nedenle de alçı ile tedavi etmek her zaman mümkün olan bir durum değildir. Bunun çözümün direkt olarak ameliyattır. Bu sayede hastalar 2 ay gibi bir sürede tekrardan eski sağlıklarına kavuşabilirler. Topuk kırığı nasıl iyileşir diye sorduğunuzda bunun cevabı için ameliyat ve dinlenme verilebilir.

Topuk Kırıklarının İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Öncelikle eskiden topuk kırıkları her zaman alçı ile tedavi edilirdi ama bu durum hastaların sağlıklarında kalıcı hasarlar yaratmaktaydı. Ama artık gelişen teknoloji sayesinde topuk ameliyatları başarı ile yapılabiliyor. Bu da kalıcı hasar kalma olasılığını minimuma düşürüyor. Topuk kemikleri 6 ile 12 hafta içerisinde birbirine kaynamaktadır. Ama eğer ki alçı ile tedavi edilecek kadar düzgün bir kırılma söz konusu ise 1 ay içerisinde kemikler kaynayacaktır.

Her ne kadar düzenli kırılmalar söz konusu olsa da topuğu kırmak çok da kolay bir durum değildir. Ancak yüksekten düşmüş olmanız gerekecektir. Bu da topuğun tamamen kırılmasına ve operasyonların da zorlaşmasına neden olacaktır. Eğer ki önemli bir kırkta alçı tedavisi uygulanırsa o zaman hasta hayatı boyunca sorun yaşamak zorunda kalacaktır. Her yere bastığında ağrı duyacak ve ömür boyu da bu ağrıyı çekecektir. Bu nedenle ameliyat olmak topuk sağlığınızı geri kazanabilmeniz için gerçekten de önemli bir konudur. Yalnız her ne kadar kırıklar söz konusu alçı ile tedavi edilse de bir süre sonra ağrı dayanılmaz hale gelir ve tekrardan ameliyat yolu açılır. Bu da daha zor bir operasyona gireceğiniz anlamına gelmektedir. Ama bu ameliyat sonrasında ayağınızın sağlığına kavuşması daha kolay olacaktır. Bu tedavi sürecinde en iyi doktorlar ile görüşmeniz önerilmektedir. Çünkü topuk kırığı ameliyatı gerçekten de zor bir durumdur. Topuk kırığı nasıl iyileşir diye sorduğunuzda bunun en önemli cevaplarından biri doğru doktoru seçmek olacaktır. ancak bu şekilde eski sağlığınıza çok daha kolay bir şekilde kavuşursunuz.


NE DÜŞÜNÜYORSUN?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%