,

Uçak Nasıl Kullanılır

Uçak Nasıl Kullanılır

Uçak Nasıl Kullanılır ; Bir uçağı yasal ve güvenli bir şekilde uçurmak istiyorsanız, kapsamlı eğitim almanız ve pilot lisansınızı almanız gerekir . Ancak bir pilotun bir uçağı güvenli bir şekilde uçurması için ne yaptığını merak ediyorsanız veya uçuş derslerine kendiniz başlıyorsanız, sürecin bu genel görünümü bazı bilgiler sağlayabilir. Bu basit bir görev değildir ve tam bir uçak el kitabı yüzlerce sayfadan oluşur. Aşağıdaki temel bilgiler, bir pilotun ne yaptığını ve pilot bir stajyer olarak, ilk birkaç eğitim uçuşunda karşılaşacağınız şeyleri anlamanıza yardımcı olacaktır.

Kontrolleri Öğrenme

 1. Giriş yapmadan önce uçaklar hakkında muayene yapın. Kalkış yapmadan önce, “uçuş öncesi” adlı bir dolaşarak yapılan muayene gerçekleştirmek önemlidir. Bu, uçak komponentlerinin iyi çalışır durumda olduğunu doğrulamak için uçakları görsel olarak incelemektedir. Eğitmeniniz, size özel uçakla ilgili son derece yararlı bir işletim kontrol listesi vermelidir ve bu kontrol listesi, uçuşun her aşamasında, hatta uçuş öncesi, yapmanız gereken şeyi tam olarak söyleyecektir. Uçuş öncesi temelleri:

Kontrol yüzeylerini kontrol edin . Herhangi bir kontrol kilidini sökün ve kanatların, kanatçıkların ve dümeninizin serbestçe ve düzgün hareket ettiğinden emin olun.

Yakıt depolarınızı ve yağınızı görsel olarak kontrol edin . Belirtilen seviyelere kadar doldurulduğundan emin olun. Yakıt seviyesini kontrol etmek için temiz bir yakıt ölçme çubuğuna ihtiyacınız olacaktır. Yağ kontrolünde motor bölmesinde bir yağ çubuğu var.

Yakıt kirleticilerini kontrol edin . Bu, küçük bir miktarda yakıtın özel bir cam kap aracı içine boşaltılması ve yakıtta su veya kir aranması ile yapılır. Öğretmeniniz nasıl yapılacağını gösterecektir.

Uçağınızın yetenekleri dışında uçmadığınızdan emin olmanıza yardımcı olan bir ağırlık ve bilançoyu doldurun. Öğretmeniniz nasıl yapılacağını gösterecektir.

Çatlakları, çukurlukları ve başka herhangi bir bedensel hasarı arayın .

Bu küçük kusurlar, özellikle pervane tehlikeye atılırsa, uçağınızın uçma kabiliyetini engelleyebilir. Bir motorun çalışmaya başlamasından önce daima sahne kontrol edin. Uçak sahne çevresinde dikkatli olun . – Uçakta elektrik sorunları varsa, pervane beklenmedik şekilde devredebilir ve ciddi yaralanmalara neden olabilir.

Acil durum malzemelerini kontrol et .

Düşünmek hoş olmamasına rağmen, en kötüsüne hazırlanın. – Uçakta bir şeylerin olup olmaması ihtimali her zaman vardır. Yiyecek, su ve ilk yardım malzemeleri tedarik ettiğinden emin olun. Ayrıca, çalışan bir radyo, el feneri ve pil bulunduğundan emin olun. Uçak için standart tamir parçaları ile birlikte bir silah gerekebilir.

 

Uçak Bilgisayarı Fly the Step 2 başlıklı resim

Uçuş kontrolünü (sütun) kokpitte bulun

Kokpite oturduğunuzda, tüm sistemler ve göstergeler karmaşık görünecek, ancak yaptıklarına aşina olduğunuzda daha basit görünecektir. Önünüzde değiştirilmiş bir direksiyon simidi gibi görünen bir uçuş kontrolü olacak.

 • Bu kontrol, daha genel olarak boyunduruk olarak adlandırılır , arabada bir direksiyon simidi gibi çalışır. Burun (yukarı veya aşağı) adımlarını ve kanatların bankacılmasını kontrol eder. Boyunduruğu hissedin. Aşağı gitmek için itin, yukarı çıkmak için çekin ve sola ve sağa sürükleyerek şaşırtıcı olmayan bir şekilde sola ve sağa doğru kaydırın. Uçarken çok fazla kuvvet kullanmayın. – Uçak kontrolü çok fazla sürmüyor.
 Resimli Uçan Bir Uçağı Adım 3

Gaz ve yakıt karışım kontrollerini bulun

Genellikle kokpitteki iki koltuk arasında bulunurlar. Gaz kelebeği siyah, karışım düğmesi kırmızıdır. Genel Havacılık’da genellikle sadece itme / basma düğmeleri vardır.İtme, gaz kelebeği tarafından kontrol edilir ve karışım düğmesi, yakıt-hava oranını (yağsız veya gaz açısından zengin) ayarlar.

 

Acil Durumda Bir Uçağa Uçmak İçin Hazırlık Adım 2 başlıklı resim

Uçuş aletlerini tanıyın.

Çoğu uçakta, iki yatay sıra boyunca altı adet birincil uçuş aleti bulunur. Bu göstergeler çoğunlukla altı paket olarak adlandırılır ve diğer şeylerin yanı sıra yükseklik, tutum (uçağın Dünya’nın ufukuna göre uçağın yönlendirilmesi), pusula başlığı ve hızı (hem yukarı hem de yukarı veya aşağıya tırmanma oranı) gösterir.Sol üst – ” Hız Sürüş Göstergesi ” hava aracı hızını genellikle düğüm halinde gösterir. (Bir düğüm saatte bir deniz mili – yaklaşık 1,15 MPH veya 1,85km / saattir).

Üst merkez – ” Yapay Ufuk “, uçağın tutumunu, yani uçağın tırmanış mı yoksa inipçmeyeceğini ve nasıl bankacılık yaptığını gösterir – sola veya sağa.

Sağ üst – ” Altimetre “, uçağın yüksekliğini ( yükseklik ), feet’in MSL- feet’i ortalamanın üstünde veya ortalama deniz seviyesinde gösterir.

Sol alt – ” Dönüş ve Bankası Göstergesi “, pusula başlığını (dönüş oranını) ne kadar hızlı değiştirdiğinizi ve koordine uçuşta olup olmadığınızı bildiren çift bir araçtır. Ayrıca buna “Dönüş ve Kayma Göstergesi” denir. “Veya” İğne Topu “.

 • Alt merkez, uçağınızın mevcut pusula yönünü gösteren ” Başlık Göstergesi ” dir. Bu alet kalibre edilmelidir (genellikle her 15 dakikada bir). Kalibre etmek için, cihazı pusulaya uyacak şekilde ayarlayın. Bu, yeryüzünde veya uçakta ise , düz ve düz uçuşta yapılır.
 • Sağ alt bölüm, dakikada ayak olarak ne kadar hızlı tırmanıyor ya da iniyor olduğunuzu belirten ” Dikey Hız Göstergesi ” dir. Sıfır, yüksekliği koruduğunuz ve ne tırmanmakta ne de iniş yapmadığınız anlamına gelir.

 

Uçak Bilgisayarı Başlat 5 başlıklı resim

Iniş takımı kumandalarını bulun.

Birçok küçük düzlemde sabit vites bulunur, bu durumda iniş takımı kumanda topuzunuz olmaz. Bir iniş takımı kontrolüne sahip uçaklar için yer değişir, ancak genelde beyaz kauçuk sapına sahiptir. Uçaktan inip uçak yolculuğuna çıkmadan önce bunu kullanacaksın. Sabit olmayan iniş takımı tekerlekleri, kayaklar, kayaklar veya altındaki şamandıralar yerleştirebilir.
Uçak Bilgisayarı Fly the Step 6 başlıklı resim

Ayaklarınızı dümen pedallarına yerleştirin.

Bunlar dikey dengeleyiciye takılı olan dümeni kontrol etmek için ayaklarınızın üzerinde bulunan bir dizi pedallardır. “Dikey” eksende sola veya sağa gitmek için küçük ayarlar yapmak istiyorsanız, dümen pedallarını kullanın. Temel olarak, dümen, uçağı çevirmenin yaw yönünü kontrol eder. Yerde açılması da dümen pedalları ve / veya frenler tarafından kontrol edilir değil boyunduruk tarafından.

Kalkış

Resimli Uçan Bir Uçağı Adım 7Kalkmak için izin alın.

 Eğer kontrollü bir havaalanındaysanız, taksi çağırmadan önce Yer Kontrol Merkezine başvurmalısınız. Size daha fazla bilgi verecekler ve transponder kodunu (“skawk kodu” olarak anılıyor) vereceklerdir. Bu bilgiyi mutlaka yazınız, zira bu bilgi kalkış izni verilmeden önce Yer Kontrolü için tekrarlanmalıdır. Gümrükleme verildikten sonra, Ground Control tarafından yönetilen piste gidin, bunu yapmadığınız sürece hiçbir pisti asla geçmeyin .

 Kapakları, kalkış için uygun açıya ayarlayın.

Genellikle 10 derece kanat kaldırmayı artırmak için kullanılır. Uçak el kitabınızı kontrol edin. – Bazı uçaklar kalkış için kanat kullanmazlar.

 Uçak çalıştırma prosedürü uygulayın.

Piste ulaşmadan önce, çalışma alanından durun. Burada motorun çalıştırma prosedürünü gerçekleştirmeniz gerekecek. Bu, uçağınızın güvenli bir şekilde uçmaya hazır olmasını sağlar. Kuleye, kalkış için hazır olduğunuzu bildirin.

Başarılı bir çalıştırmayı tamamladıktan sonra kuleye haber verin ve piste devam etmek ve / veya piste girmek için temizlenmesini bekleyin.
Resimli Uçak Uçak 9. Adım

 Kalkış koşusunu başlat.

Yakıt karışım düğmesini içeri itin ve gaz yavaşça ilerletin. Bu, motor devrini (dakikada devir sayısı) artıracak ve itme oluşturacak ve uçak hareket etmeye başlayacaktır. Ancak bunu yaptığınızda uçağın sola dönmesini isteyeceğinizi unutmayın; bu nedenle pist merkez hattında kalmak için uygun dümeni ekleyin.Bir rüzgar sesi varsa, boyunduruğu dikkatli bir şekilde rüzgara çevirmeniz gerekecek. Hızınızı artırırken, bu düzeltmeyi yavaş yavaş azaltın.

Dümen pedallarıyla yaw’u (dikey bir eksende büküm) kontrol etmeniz gerekecek. Uçak bükülmeye başlıyorsa, kontrol etmek için ayak pedallarını kullanın.

  Uçak Bilgisayarı Fly the Step 10 başlıklı resim

Hızlanmaya başlayın.

Havayı almak için, düzlemin yeterli bir kaldırma sağlamak için belli bir hıza ulaşması gerekir. Gazların çoğu uçakta dolu olması gerekirken, bazılarının torçlamayı azaltmak için maksimum bir ayarı olacaktı. Havadan savrulmak için yavaş yavaş (genellikle küçük uçaklarda yaklaşık 60 knot) yeterli hava hızı oluşturacaksınız. Hız hız göstergesi, bu hıza ulaştığınızda size söyleyecektir.

Uçak yeteri kadar kaldırdığında, burnunu biraz yere kaldırdığını fark edeceksiniz. Belirli uçaklar için doğru tırmanış oranını koruduğunuzdan emin olun, uçuş kontrolünde hafifçe çekin.

Uçak Bilgisayarı Fly the Step 11 başlıklı resim

Bu noktada boyunduruğu geri çekin.

Bu, tüm uçağın pistten ayrılmasına ve havaya çıkmasına neden olacaktır.

Tırmanış hızını korumayı ve doğru dümeni uygulamayı unutmayın.

Yerden yükseklikte güvenli bir yükseklikte olduğunuzda ve VSI (Dikey Hız Göstergesi) tarafından belirtildiği gibi olumlu bir tırmanma oranına sahip olduğunuzda, kanatları ve iniş takımı nötr konuma getirin. Bu, sürüklemeyi azaltacak ve güvenli uçuş süresi ve mesafesini uzatacaktır.

Uçuşun YönetilmesiUçak Bilgisayarı Fly the Step 12 başlıklı resim

Yapay ufku veya tutum göstergesini hizalayın.

Bu uçak seviyesini koruyacaktır. Yapay ufukun altına düşersen, uçağın burnunu kaldırmak için geri çekin, kaldırın. Yine, nazik davran. – Çok fazla ihtiyacı yok.

Uçağı doğru yükseklikte tutmanın en iyi yolu, tutum göstergesini ve altimetreyi ve altı paketin geri kalanını sürekli olarak taradığınızdan emin olmaktır. Uzun bir süre tek bir enstrümana yapışmamak için tarama alışkanlığı kazanın. Fly the a Air 13 başlıklı resim

Uçağı banka (dönüş).

Önünüzde bir tekerlek varsa (boyunduruğunu) çevirin. Eğer bir çubuksa, açmak için sola veya sağa taşıyın. İğne bilyasını kullanarak koordineli uçuşta kalın (dönüş koordinatörünü). Bu gösterge, küçük bir düzlem çizgisi ve üzerinde siyah bir top bulunan bir uçağı tasvir eder. Siyah topu, dönüşlerinizi yumuşak hissetmek için (koordine) dümeni ayarlayarak merkezde tutun. [2]

  • Yararlı bir öğrenme yardımı, bir dönüşü koordine ederken hangi dümen pedalının basacağını bilmek için top üzerinde düşünmeyi gerektirir.
  • Kanatçılar, bank açısını “kontrol” eder ve dümenle birlikte çalışırlar. Dönerken, altı paketi tarayarak, yükseklik ve hava hızınızı göz önünde bulundurarak, dönüşü ve banka aletinin topunu ortalanarak tutun ve dümeni ve kanatları koordine edin.
   • Not: Boyunduruğun sola çevrilmesi ile sol kanadın yukarı çıkması sağa iner; Sağa dönerken, sağ kanat yukarı gider ve sol kanat gider. Bu noktada aerodinamik mekaniği konusunda çok fazla endişelenmeyin, sadece temel kavramları tanımaya çalışın.
   Resimli Uçağı Uçur Adım 14

  Uçağın hızını yönetin.

  Her uçağın, uçuşun seyir aşaması için optimize edilmiş bir motor gücü ayarı vardır. İstediğiniz yüksekliğe ulaştığınızda, bu güç yaklaşık% 75’e ayarlanmalıdır. Uçakları düz ve düz uçuş için kesin. Uçak düzenlerken kontrollerin daha pürüzsüz hale geldiğini hissedersiniz. Bazı uçaklarda, bu güç ayarı, düz çizgi uçuşunu korumak için herhangi bir dümen girişinin gerekli olmadığı tork serbest bölgesinde olduğunu göreceksiniz.

  • Maksimum güçte burun, motor torku nedeniyle yana doğru kayar ve karşı dümen düzeltmesi gerektirir. Benzer şekilde, uçuş rölanti gücü ayarında karşı dümen girişinin gerekli olduğunu görebilirsiniz.
  • Düzlemi sabit tutmak için yeterli hava akışı ve hızın muhafaza edilmesi gereklidir. Çok yavaş ya da aşırı dik açılarla uçmak hava taşıtını ve duruşunu kaybetmesine neden olabilir. Bu, kalkış ve iniş sırasında en tehlikeli, ancak uçak da uçuş sırasında uygun hızda tutulması da önemlidir.
  • Aracınızı yere yığılmış ayağınızı kullanarak sürdüyseniz arabanızın motorunu takacağınız gibi, uçak motoruna da aynısını yaparsınız. Bir tırmanışta hava hızını korumak için yalnızca gücü arttırın ve ivmelenmeden indirecek gücü azaltın.
  Resimli Uçak Uçak 15 Adım

  Kontrollere hafifçe dokunarak uçun.

  Aşırı türbülansı yaşarsanız (ve ne zaman) aşırı düzelmemeniz çok kritiktir. Ani, kontrol yüzeyinin yönelimlerindeki büyük değişiklikler, uçakları yapısal sınırlarının ötesine iterek uçakta hasar meydana getirebilir ve uçmaya devam etme kabiliyetine potansiyel olarak zarar verebilir.

  • Bir başka konu karbüratör krema. “Karbon ısı” etiketli küçük bir topuz var. Özellikle buzlanmayı teşvik eden yüksek nispi nem seviyelerinde yaklaşık on dakikada bir kısa süre karbür ısıtma uygulayın. Not: Bu sadece karbüratörlü uçaklar için geçerlidir.
  • Dışarı çıkmayın. – Hâlâ diğer uçakları taramalı ve altı pakete göz kulak olmalısınız.
  Uçak Bilgisayarı Fly the Step 16 başlıklı resim

  Seyir motor devrini ayarlayın.

  Sürekli seyir hızı elde ettiğinizde, kontrolleri ayarlayabilir ve kilitleyebilirsiniz, böylece uçak daimi bir güce sahip olacak ve seviyesini korumaya odaklanabilirsiniz. Bu aşamada gazın gücünü, ayarlandığı yerin yaklaşık% 75’ine indirin. Tek bir Cessna motoru için, bu yaklaşık 2400 dev / dak. Bir yerde olmalıdır.

  • Sonra süsleme ayarlayın. Döşeme asansör kenarında küçük bir yüzeydir. Kokpitten taşınabilir. Düzgün ayarlanması, uçağın seyir sırasında uçuşmasını veya inmesini önleyecektir.
  • Döşeme sistemleri çeşitleri vardır. Bazıları, düz yüzey çan krankına bağlı bir kablo veya çubuğu çeken bir tekerlek, kol veya kranktan oluşur. Bir diğeri kriko vidası ve çubuktur. Ve yine de diğerleri (bu kullanımı en kolay olan) bir elektrik sistemi. Her bir düzlemdeki kırpma ayarı, uçakların aradığı ve tutacağı karşılık gelen bir hıza sahiptir. Ağırlık, uçak tasarımı, ağırlık merkezi ve taşıma ağırlığına göre değişir (kargo ve yolcular).

Uçak inişUçak Bilgisayarı Başlat 17 başlıklı resim

İletişim radyosunu kullanarak araziyi temizleyin.

Uçuşun önemli bir kısmı ATC (Hava Trafik Kontrolü), Yaklaşma Kontrolü veya Kule ile yaklaşma ve iniş prosedürleri sırasında irtibat halindedir. Kesit çizelgenizde doğru frekansları bulabilirsiniz.

  • İletişim radyosundaki frekansları değiştirirken, bir değişimin tam ortasında hiçbir istasyonun bulunduğundan emin olmak için bir dakikanın daha iyi bir bölümünü dinlemek nazik olur. Ancak, ilk yayınınızı yapmanız durumunda “konuşma” yapılmadığından emin olduğunuzda. Bu, aynı anda aynı frekansta birden çok istasyon yayınlandığında oluşan “basamaklı” durumun önüne geçilmesine yardımcı olur.
  Uçak Bilgisayarı Başlat 18. başlıklı resim

  Hava hızını azaltın.

  Bunu yapmak için gücü düşürün ve kapakları uygun seviyeye indirin. Kapakları aşırı yüksek devirlerde (yalnızca devir sayısı devir aygıtı üzerindeki beyaz kemerdeyken) yerleştirmeyin. Kontrol tekerleğine geriye basınç uygulayarak, hava hızını ve iniş hızını dengeleyin. Haklı olup olmadığını bilmek pratik yapar.

  • Hedefleme noktanızı seçin ve inişe başlayın.
  Uçak Bilgisayarı Adımı Adım 19

  Doğru iniş açısını ve hava hızını elde edin.

  Bu, bir gaz kelebeği ve boyunduruk karışımı tarafından kontrol edilir. Bir pist bulduktan sonra, karaya tam olarak doğru kombinasyona sahip olmanız gerekir. Bir uçağı uçurmaya gelince, bu en zor kısımdır.

  • Genel bir kural, en iyi yaklaşma hızının 1.3’ün uçağın durma hızı ile çarpımı olmasıdır. Bu ASI’de belirtilmelidir. Ancak, daima rüzgar hızını da hesaba katın.
  Uçak Bilgisayarı Başlat 20'inci adım

  Burnu indirin ve pistteki sayıları izleyin.

 1. Bir sebeple oradalar: Pilota kısa sürede fazla vuracak mı yoksa kısa sürede mi gideceğini söylerler. Sayıları ufukta tutarak burnunu indirin.

  • Numaralar uçağın burnu altında kaybolmaya başlasa, uzun süre iniş yaparsın.
  • Numara uçak burnundan uzaklaşıyorsa, kısa bir süre için iniş yaparsınız.
  • Zemine yaklaştıkça, “zemin etkisini” yaşayacaksınız. Bu, eğitmeniniz tarafından detaylı bir şekilde açıklanacaktır, ancak temel olarak yerdeki etki, yerin yakınında sürüklenmenin azalması nedeniyle uçağın biraz kaymasına neden oluyor.
  Uçak Uçak Adımı 21 başlıklı resim

  Gazını rölantide azaltın.

  İki ana tekere dokunana kadar boyunduruğun arkasından çekerek burnu yavaşça kaldırın. Burun tekerleğini yerden devam ettirmeye devam edin; Kendiliğinden yere yerleşecektir.
  Dur bir yere gelin. Burun tekerleğine dokunduktan sonra, pistten çıkmak için yavaşlamak için frenler uygulayabilirsiniz. Kulenin belirlediği kapalı rampada mümkün olduğunca çabuk çıkın. Asla bir pistte durma.

 


NE DÜŞÜNÜYORSUN?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%