,

Yağlı Boya Nasıl Yapılır

Yağlı Boya Nasıl Yapılır

Yağlı Boya Nasıl Yapılır | Yağlı boya başta kolay bir ürün gibi gözükse de ince noktaları bulunuyor. Kullanımı için dikkat edilmesi gereken bir takım detaylara sahiptir. Önceliğiniz de boyama yapmadan bu detayları öğrenmek olmalıdır. Yağlı boya nasıl yapılır sorularına yönelik başta doğa resimleri karşımıza çıkıyor. Ancak direk olarak doğaya çıkarak çalışma yapmak zor olacaktır. Başta pratik kazanmak amacıyla resimlerden ya da fotoğraflardan ilerleyebilirsiniz. Özellikle fotoğraflar daha hızlı ilerlenmeniz adına faydalı olacaktır. Fotoğraflar sayesinde ışık, renk tonları ya da yansımalar daha belirgin hale gelecektir. Bu sayede boyayı nasıl kullanmanız gerektiğini fotoğraflar sayesinde öğrenmiş olacaksınız. Yağlı boyada dikkat edilmesi gerekenleri maddeler halinde sıralıyoruz. Buradan da bilgi sahibi olarak yapımına yer verebilirsiniz. Araştırma yapmak ve deneyimler üzerinden ilerlemek daha doğrudur. Bu yüzden direk olarak başlamak yerine önceliğinizin pratik yapmak olması söz konusudur.

Yağlı Boya Nasıl Yapılır?

Yağlı Boyada Önemli Kurallar

Yağlı boya yapmak adına fotoğraflardan deneyim kazanabilirsiniz. Ancak fotoğraflar üzerinden de çalışmalarda ton farklılıklarını ya da ışığı farkedeceksiniz. Bunların nasıl ortaya çıktığını da ünlü ressamlar açıklıyor. Yakınlık ve uzaklık ilişkisine bağlı olarak çalışmalara yer veriliyor. Önce bu detaylara göz atmak kısa sürede boyama yapmanızı sağlayacaktır. Önemli kurallarından bazıları ise;

  • Resimin önünde olan objelerin daha koyu olması ve belirgin çizgilerden oluşması gerekiyor.
  • Resmin uzak kesimlerini de daha çok beyaz ve tonlarından ifade etmelisiniz.
  • Uzak adına gökyüzü motifinin de mavive tonlarından ele alınması mantıklı olacaktır.
  • Canlı ve sert renklere daha çok resmin önünde bulunan detaylar üzerinden rastlanıyor.
  • Resmin arkasının daha silik olması motiflerin de belirgin hale gelmesi ve dikkat çekici bile hale bürünmesini mümkün kılacaktır.
  • İskelet çizimlerinin yağlı boyada da olması gerekecektir. Bu şekilde resime yön vermek ve renk ayarlamalarını yapmak daha kolay olacaktır.
  • Perspektifinde resmin detaylarına göre ilerlemesine dikkat etmelisiniz. Uzaklar fulu ile ön bölgeler daha sert çizgili olmalıdır.

Yağlı boya nasıl yapılır merak ediyorsanız tüm bu detayları göz önünde bulundurmalısınız. Bu detaylar üzerinden ilerlemek ve boyama yapmak daha basit olacaktır. Başta küçük detaylardan resimler yapabilir sonrasında da resmin farklı motiflerden oluşmasını sağlayabilirsiniz.


What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%