,

Yazma Kenarı İğne Oyası ve Yapılışı

Yazma Kenarı İğne Oyası ve Yapılışı
Yazma Kenarı İğne Oyası ve Yapılışı

Yazma Kenarı İğne Oyası ve Yapılışı |  Yazma Kenarı İğne Oyası Yapılışı sanıldığı kadar zor değil, hatta çok basit ve eğlenceli bile olabilir. Henüz mahalle kültürü ve komşuluk ilişkilerinin sürdüğü dönemlerde ve yerlerde bu oyalar ile ne muhabbetler döndü, ne dedikodular yapıldı. Yazma Kenarı Oyası olsun havlu kenarı olsun iğnelerle şişlerle hem sanat icra ettiler hem de güzelce vakit geçirdiler. Şimdilerde belki o sıcak ortamı bulamayabilirsiniz. Ancak örgü ya da dantel örerek kendinizi stresten kurtaracaksınız. Örgünün, oyanın ayrı dünyası sizi kendinizden geçirecek.

Yazma Kenarı İğne Oyası ve Yapılışı

Yeni Başlayanlar İçin Kolay İğne Oyası Yapımı

Bu dünyanın kapılarından girdiğinizde sizi ne kadar çok seçeneğin beklediğine şaşıracaksınız. Bu dünyadaki ilk adımını bir zürafa yaparak atın sonrasında adım adım uygulayacağınız işlemler ise;

  • Zürafanın ortasından geri düğüm atın. İpi çekerek iyice sıkılaştırın.
  • Eğer yazma ya da tülbentte yapıyorsanız biraz ilerinden bir zürafa için daha batın. Ama isterseniz aynı zürafanın hemen yanına da batabilirsiniz.
  • Bombeli ipin başına yeniden geri düğüm atın.
  • Sonrasında ipi yine bombeli bırakıp aynı şekilde alta inin.
  • İlk adımdaki gibi düğüm yapın.
  • Sonra oluşan şeklin en üstüne iki tane pırpır yapın. Tekrar alta inin ve yine aynı yere düğüm atın.
  • Aralarda bir zürafa yaparak bu işlemleri tekrar edin.

Bu adımları tam olarak yaptığınızda oya işlerinin temelini kavramış olacaksınız. Yazma Kenarı İğne Oyası Yapılışı ile ilgili birkaç ipucunu da bilmeniz daha güzel örgüler için size yardımcı olacaktır. Her işte olduğu gibi oya yaparken de ilk denemeniz güzel olmayabilir. Ancak yaptıkça güzelleşecektir. Bunun için sabır ve dikkatle çalışmaya devam etmek gerekir. Bu anlatılanları alıştırma olarak düşünün. Oya işinde sadece doğru adımlar değil düğümlerinizin sıkılığı da oyanızın kalitesini etkiler. Makbul olan iğne oyasının sert durmasıdır. Bu yüzden bu alıştırmaları yaparken elinizin alışması için düğümlerinizi önce yavaştan sonradan giderek daha sıkı çekin. Düğümlerin sıkı olması oyanızın sert olması sağlar. Düğümü çekerken kırılır diye endişelenmeyin. Kırılırsa yeniden düğüm atarsınız. Ancak çok sıkı çekip yaptığınız modeli de bozmamaya dikkat edin.


What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%