,

Yazma Kenarı Oya Modelleri Yapılışı

Yazma Kenarı Oya Modelleri Yapılışı
Yazma Kenarı Oya Modelleri Yapılışı

Yazma Kenarı Oya Modelleri Yapılışı

Yazma Kenarı Oya Modelleri Yapılışı; Yazmalar diğer adı ile tülbentler birçok bayanın günlük yaşamında kullandıkları eşyalardır. Çalışan bayanlar daha çok aksesuar niyetine kullanmayı tercih ederken genç kızlar ise saç veya kemer aksesuarı olarak kullandıkları yazmaları anneannelerimiz, babaannelerimiz ve kapalı bayanlar günlük yaşamlarında ev ortamında saçlarını örtmek amaçlı kullanmayı tercih etmektedir. Tülbentlerin ortak noktası ise her birinin kenarının işlemeli olmasıdır. Amaç ne olursa olsun dikkat edilen husus tülbent kenarlarının oyasının örneğidir. Rengi, üzerindeki deseni ve kenar işlemesi ile bir bütünlük arayan bayanlar için tığ işi bilen ya da iğne oyası bilen hanımların yazma kenarı oya modelleri yapılışı hakkında da bilgisi vardır.

Tülbent Kenar Oyaları Motifleri

Yazmalar hanımların en fazla kullandıkları parça olurken annelerimizin ya da büyüklerimizin ise bayanların çeyizlerine koydukları da en fazla parçaların başında gelir. Birbirinden renkli farklı desenli ve farklı motifleri olan yazmalar çeyizlerin de baş tacıdır.

Yapım aşamaları olarak tığ tekniği en fazla kullanılan tekniktir. Ayrıca iğne oyası tekniği kullanılarak yapılan birbirinden şık yazma kenarları da bulunmaktadır. Her bir teknik kendi içinde ayrılırken dikkat edilmesi gereken belli noktalar vardır. Tığ kullanırken ipi ne sıkı ne de gevşek tutmalısınız. Tığınızı da sıkıca kavramak yerine el ve parmak hareketlerinizi kolay yapacağınız bir şekilde tutmalısınız. İğne oyasında ise düğümlerinize dikkat etmeli ne gevşek ne de sıkı yapmalısınız, iğnenizde avucunuza göre olmalı büyük ya da küçük olmamalıdır.

Yazma kenarı oya modelleri yapılışına örnek olarak tığ tekniği ile bir motif sunacağız;

  • İlk olarak iğne oyası tekniği ile yazmanıza uygun bir renk seçip yazmanızın kenarını yuvarlak olarak şekilde katlayıp zürafa tekniği ile işlemelisiniz.
  • Bu teknik ip sarkmalarını engelleyecek aynı zamanda motifin daha hoş durmasını sağlayacaktır.
  • Yazmanın tüm kenarını trabzan başlayarak örgüye başlayın.
  • İki sıra ördükten sonra 5 trabzanda 1 trabzanı 6 defa doldurup sırayı tamamlayın.
  • Doldurduğunuz yerin üst kısmını 6 defa doldurun
  • Oluşan 6 ilmeği tek seferde çekin
  • Kenar kısımlarını ise iki renkli iplerden motifli olarak süsleyerek örgünüz bitirin.

NE DÜŞÜNÜYORSUN?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%