,

Yazma Modelleri

Yazma Modelleri
Yazma Modelleri

Yazma Modelleri

Yazma Modelleri; Yazmalar Türk kültürünün olmazsa olmaz öğeleri arasında bulunmaktadır. Kişilerin Anadolu’nun herhangi bir yerini dolaştıktan sonra elde edebilecekleri en yaygın kültüre öğenin yazma olduğunu siz de kısa bir araştırma sonrasında görebilir ve fark edebilirsiniz. Bu kültür öğesinin bu denli önemli olmasının ana sebebi asıl olarak kadınlar tarafından ortaya çıkarılmakta olan bir emeğin olmasıdır. Yazma modelleri konusunda olmazsa olmaz noktalardan bazıları şu biçimde karşımıza çıkmaktadır;

  • Yazma modellerinin tam manası ile işlevsel bir biçimde ortaya koyulması için mutlaka kişilerin farklı renklerde ipler kullanmaya özen göstermeleri gerekmektedir. Kişilerin ne kadar farklı renkte ip kullanacağı ile iç içe olarak ortaya çıkaracakları modelin çok daha detaylı ve geniş kapsamlı bir sistem sahibi olanaklarını da eklemek gerekmektedir.
  • Yazmanın ortaya koyulmasının tek yönü kenarlarının oyalar ile süslenmesi değildir. Yazmayı çok kolay bir biçimde 2017 senesinin en önemli başlıklarından biri olan boyun bağı biçiminde de kullanma imkanınız bulunmaktadır.

En Bilindik Yazma Modelleri

Bu modellerin içerisinde en bilindik örnekler hiç şüphesiz ki yöresel ürünlerdir. Yöresel olarak meşhur olmuş olan modellerin kısa süre içerisinde modern öğeler ile de birleştirilme şansının olduğunun belirtilmesi gerekmektedir. Siz de kısa bir zaman dilimi içersinde Anadolu’nun olmazsa olmaz modeli hakkında bilgi almak istiyorsanız karanfilli yazma modellerine bir göz atmalısınız. En bilindik yazma örneği olmasa da en enteresan özelliklerden biridir. Bu küçük kokulu karanfiller yazmanın oya kısmına monte edilir ve yazma çeyize kaldırılmaya hazır hale gelir hem mis gii kokar hem de yen gelinleri simgeler.

Türkiye’de Bulunan Yörelere Özgü Oya Modelleri ve Yazma Modelleri

Yazma modelleri nasıl çeşitlendirilir sorusunun artık son dönemlerde kişilerin en çok sorduğu sorulardan biri olduğu bilinmektedir. Bunun asıl sebebi ise kişilerin artık kendi özgün modellerini uygulamaya koymak istemesidir. Yazma modelleri konusunda bu nedenle çok dikkatli bir literatür taraması yapıp tülbentler hakkında ve yazmalar hakkında muhteşem detaylar bulabilirsiniz. Yemeni modelleri konusunda kişilerin aklında tutması gereken en önemli özellik yazmalar o bölgenin toplumsal özelliklerini yansıtırlar.


NE DÜŞÜNÜYORSUN?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%