,

Yemeni Modelleri

Yemeni Modelleri
Yemeni Modelleri

Yemeni modelleri denildiği zaman bireylerin aklına direkt olarak Anadolu kültürü gelmelidir. Zaten bu yemen konusunun ne Arap dünyasında ne de Avrupa’da olduğu görülür. Bu kültürel miras tam manası ile Anadolu’nun özelliklerinin başında karşımıza çıkmaktadır. Yemeni modelleri konusunda kişiler kültürler üzerine çok önemli çıkarımlar yapılabilir;

Yemeni Modelleri

  • Ekonomik işleyiş
  • İklim
  • Toplumsal yaşayış
  • Maddi durum

Buna en büyük örneklerden biri gelirken yanında bir adette yazma tarzı bir bez bulunmakta. Yazmayı ilk gördüğüm zaman çok kıymetli olduğunu anlaşılması bile asıl unsurun kenarlarında bulunan altın ipliklerden olunan modeller çözmeniz durumunda mesela o ulusun maddi durumu hakkında size çok ciddi ipuçları verebilir. Bunun yanı sıra sizin de dediğiniz gibi toplumsal yapı hakkında da bilgiler ortaya koyulmaktadır.

Yemeni Modelleri Nasıl Ortaya Çıkarılıyor?

Yemeni modelleri yapımının ortaya çıkarılması için öncelikli olarak elinizde boş bir yazmanın bulunması gerekmektedir. Buna ek olarak kenarlarına gerekli olan işlemelerin yapılması için de iplerin ve tığın elinizde bunması gerekmektedir. Bu aşamaların ortaya koyulmaması durumunda bireylerin asıl dikkat edilmesi gereken noktası ise mevcut eserlere baktıktan sonra bu tip özgün bir tasarımın ortaya çıkarılmasıdır. Bu şekilde kişiler hem geçmişte nasıl modellerin ortaya çıktığını anlar hem de buna ek olarak kişilerin modern zamana ait olan iç dünyaları içerisinde bir çatışmanın söz konusu olduğunu da ortaya koymuş olabilirsiniz.

Modern Dünyada Yemeni Kullanımı

Modern dünyada yemeni kullanımı aslına bakılırsa modanın içerisinde bulunmaktadır. Toplumsal hayatta çok da bir geçerliliği olmadığını direkt olarak zaten bize gerçekleri söyleyenlerdendir. Toplumsal düzen içerisinde çok fazla yer sahibi olmasa bile özellikle boyun bağ olarak ortaya çıkarılması konusunda hem Avrupalı kültürün buna ilgisinin çok önemli bir tetikleyici yönü olduğunu da unutmama gerekmektedir. Yemeni modelleri nasıl ortaya koyulur ve nasıl süslenir diyerek kişilerin aklından geçen genel itibari ile bütün yapılanmanın hibrit ve bir diğer deyiş ile sentez bir biçimde çok daha yoğun bir biçimde karşınıza gelmektedir. Siz de dilediğiniz gibi farklı kültürlerden olan izleri bir araya getirebilirsiniz.


NE DÜŞÜNÜYORSUN?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%