,

Yeni Sezon El İşi Modelleri

Yeni Sezon El İşi Modelleri
Yeni Sezon El İşi Modelleri

Yeni Sezon El İşi Modelleri; Yeni sezonda da el emeği örme giyim ve ev aksesuarı ürünleri revaçta olmaya devam ediyor. Bu anlamda dikkatleri üzerine çeken kategorilerden bir tanesi örgü modelleri oluyor. Örgü denildiğinde akla yüzlerce çeşit el yapımı eşya gelmektedir. Özellikle kış mevsiminde, el işi kazak ve yelek gibi giyim ürünleri kendini belli etmektedir.

Yeni Sezon El İşi Modelleri

Standart hırka yapımı için 5 yumak Nano Rekor ve 5 numaralı iki şiş yeterli olmaktadır. Hırka arkası başlangıcı için 130 ilmek atılarak 2 + 4 örülür, hırka önü için ise 74 ilmekle başlanır. Lastik üzerindeki düz ilmekler sağa – sola kaydırılır ve ters ilmekler ortaya alınarak 14 sıra örülür. Sonra düz ilmekler kaydırılarak ters ilmekler dışa alınır ve 44 bedene ulaşılıncaya kadar örme işlemine devam edilir. Bitiminde klasik model hırka ortaya çıkmış olur.

Lif ve Havlular

Yeni Sezon El İşi Modelleri; Sık sık yapılan bir diğer el işi örgüsü ise liflerdir. Lif modelleri çeşitli olmakla birlikte en basit lif iki renkli kare liflerdir. Bunun için ilk olarak 2 renk seçilir ve beşerli 20 adet fıstık zinciri yapılır. İlk katın bitirirken kullanılan ip ile diğer sıraya başlayarak, beşerli 3’lü fıstık örgüsü atılır.5. kata gelene kadar bu şekilde devam edilir ve beşinci sıraya aynı renk ile başlanır. Dokuzuncu kata kadar bu şekilde devam edilir. Dokuzuncu sıraya gelindiğinde renk değiştirilir ve 4 kat bu şekilde örülür. 13. Sırada yine iplik değişimi yapılarak lif tamamlanır.

Belki de en fazla tercih edile el işi örgülerin başında havlu kenarları gelmektedir. Havlu kenarı süslemeleri genellikle tığ ile yapılmaktadır. Bunun için havluya uygun renkte ip alınır ve havlu kenarı boyunca 3 zincirli delik oluşturulur. Sonraki sıra için de benzer şekilde delikli sıralar yapılır ve bunlar birbirinin üzerine gelecek şekilde 5 sıralı olarak devam ettirilir. İlk sıra boş kalacak şekilde, dört delikten biri dört zincirle başlanır ve dört dolgu yapılır. Birer yana kayarak bu işlem yapılmaya devam edilir. Son dört dolgu tamamlandığında havlu kenarı da bitmiş olur.


NE DÜŞÜNÜYORSUN?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%