,

Yüz Felci Tedavisinde Pek Çok Yöntem Bulunuyor

Yüz Felci Tedavisinde Pek Çok Yöntem Bulunuyor

Yüz Felci Tedavisinde Pek Çok Yöntem Bulunuyor | Öncelikle yüz felci sık görülen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle de tedavisi konusunda bilgi sahibi olmak gerekiyor. Yüz felcinin nedeni ani bir şekilde meydana gelen yüz kaslarında oluşan bir rahatsızlıktır. Öncelikle yüz hareketleri beyin tarafından yönetilir ve 7. Sinir bunu düzenler. Bu aşamada bir sorun oluşması yüz felcine neden olmaktadır. Hem kadınlarda hem de erkeklerde bu rahatsızlık görülebiliyor. Özellikle de kış aylarında çok daha fazla karşınıza çıktığını unutmamalısınız. Ama yine de her mevsim bu sorun ile karşı karşıya gelebiliyorsunuz. Yüz felci nasıl iyileşir diye sormanız, tedavi yöntemlerini öğrenmeniz gerekmektedir.

Öncelikle tek tip yüz felci yoktur. Yani kişiden kişiye ortaya çıkış durumu birbirinden farklılık gösterebilir. Çok hafif bir şekilde çıkabileceği gibi çok belirgin de olabilir. Hafif olduğu anlarda gülümseme ile yüz felci anlaşılmaktadır. Bu hastalık bir anda oluşmaz, birkaç gün içerisinde maksimum noktasına ulaşacaktır.

Yüz Felci Tedavisinde Pek Çok Yöntem Bulunuyor

Yüz Felcinin Belirtileri Nelerdir?

Yüz Felci Tedavisinde Pek Çok Yöntem Bulunuyor | İlk olarak yüz felcinin belirtilerine çok fazla bakmanıza gerek yok çünkü zaten hastalık kendini net bir şekilde belirtmektedir. Bu nedenle de öncelikle doktora gitmeniz gerekecektir. Eğer ki yüz felci geçirecekseniz bir iki gün öncesinden baş ağrıları başlamaktadır. Yüzün iki tarafında da yüz felci söz konusu olmaz. Bir tarafın kas gücü azalır ve bozulma da o tarafta olur. Bu aşamada yüzünüzü istediğiniz gibi hareket ettiremez mimiklerinizi ortaya koyamazsınız. Aynı zamanda göz kapaklarınızın kapanmadığını da görebiliyorsunuz.

Aslında yüz felcinde bir duyusal kayıp söz konusu değildir. Ama bu aşamada hissizlik yaşanabilir. Bu çok nadir bir durumdur. Bazen de tat alma sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Göz kapağı kapanmadığı için belirgin göz rahatsızlıkları da meydana gelebiliyor. Öncelikle bu sorun ile baş edebilmek için yüz felci nasıl iyileşir hakkında bilgi sahibi olmanız gerekecektir.

Yüz Felci Nasıl Tedavi Edilir?

Doktorların bu tedavideki amacı hasarı onarmaktır. Hasarın bırakmış olduğu işlev noksanlığını da en aza indirmektir. Öncelikle bu aşamada felçli taraftaki gözün sağlığına da odaklanmak gerekecektir. Sadece bir göz bandajı sayesinde bu sağlanabiliyor. Ama çok uzun iyileşme söz konusu oluyorsa göz kapağının birbirinde dikilmesi de söz konusu olabiliyor.

Doktorların yapması gereken en önemli şey hastayı bu konuda tamamen bilgilendirmesidir. Tüm süreci anlatması gerekir. Sonra da soğuktan korunması gerekmektedir. Bu aşamada 3-5 hafta kadar soğuktan korunmanız iyileşme süreci için önemli bir konudur. İlk olarak lokal anestezi ile felçli bölümde tedaviye başlanmaktadır. Bunun yanında bir de ilaç tedavisi olduğunu bilmeniz gerekiyor. Öncelikle doktora başvurduğunuz an hemen ilaç tedavisine de başlanmaktadır. Bu aşamada reçeteli ilaçlar söz konusu olacaktır. Tabi ki bu aşamada herhangi başka bir rahatsızlığınız var ise bunu doktora bildirmeniz gerekecektir.

Tüm bu tedavilerin yanında bir de fizik tedavi almanız gerekecektir. Çünkü fizik tedavi sayesinde yüzün kendine gelmesi daha hızlı olacaktır. Masaj ve yüz egzersizleri sayesinde çok rahatlarsınız. Aynı zamanda elektrik simülasyonu ve elektroterapi yöntemleri de uygulanmalıdır. Akupunktur da önemli bir yöntemdir. Yüz jimnastiği sırasında dudaklarınızı kapatmalı, ağzınızı büzmelisiniz. Dudaklarınızı açmalı ve yine ağzınızı büzmelisiniz. Yanaklarınızı içeri çekmeli ve bırakmalısınız. Gözlerinizi kapamalı, ağzınızı açmalısınız. Çeneyi kaldırmalı ve ağzınızı açmalısınız. Islık çalabilmek de bu aşamada tedavi için önemlidir. Ağzınız ile büyük O küçük o hareketi yapmalısınız. Yüz felci nasıl iyileşir yazımızı okurken bu jimnastik hareketlerinin tedavi için ne kadar önemli olduğunu da anlamış olursunuz.


NE DÜŞÜNÜYORSUN?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%