,

Zatürre İle Mücadeleyi Siz Kazanacaksınız

Zatürre İle Mücadeleyi Siz Kazanacaksınız

Zatürre İle Mücadeleyi Siz Kazanacaksınız | Ölümle sonuçlanan hastalıkları araştırdığınızda ilk sıralarda zatürrenin yer aldığını görebiliyorsunuz. Bu enfeksiyona bağlı bir hastalıktır ve sadece erken teşhiste hayatta kalma şansınızı arttırmış olursunuz. Akciğerlerde iltihaplanma olarak da bilinen zatürre ciddi ve tehlikeli bir rahatsızlıktır. Virüs ve bakterilerin akciğere yerleşmesi ile meydana gelmektedir. Enfeksiyona bağlı rahatsızlıklar denildiğinde zatürre ilk sırada yer almaktadır ve ölümlere neden olmaktadır. Zatürre nasıl iyileşir diye bir soru geldiğinde erken teşhisin hayat kurtardığını söylemek gerekecektir.

Öncelikle zatürrenin tam olarak 3 farklı tipi vardır. Alveoller çok önemlidir çünkü akciğerdeki karbondioksit ve oksijen değişimini sağlarlar. Eğer ki bakteri ve parazitler alveollerin etrafını sararsa bu geçişi engellemiş olur. Eğer ki bu aşamada hemen tedavi söz konusu olamaz ise o zaman ölümle sonuçlanacaktır. Bu 3 farklı tipten kasıt virüs zatürresi, lober zatürresi, ve bronköpnomonidir.

Zatürre İle Mücadeleyi Siz Kazanacaksınız?

Zatürreden Nasıl Korunulur?

İlk olarak bu rahatsızlıktan korunmak istiyor olabilirsiniz. Bu aşamada hastalığın bir aşısı olduğunu bilmeniz gerekir. Koruyucu bir etkisi olan aşı sayesinde bağışıklık kazanmanız mümkün olacaktır. Eğer ki kalp hastası iseniz ya da kronik akciğer rahatsızlığınız varsa o zaman doktor kontrolünde bu aşıyı olabilirsiniz. Aynı şekilde bağışıklık sisteminiz zayıf ise ya da kronik böbrek rahatsızlığınız var ise yine doktor kontrolünde bu aşıyı olabiliyorsunuz. Bu aşının koruyuculuğu bir o kadar fazladır. Aynı zamanda alkol ve sigarayı bırakmak, doğru ve düzenli bir şekilde yemek yemek de bu hastalığın önüne geçebilir.

Zatürre İle Mücadeleyi Siz Kazanacaksınız | Zatürre bulaşıcı bir hastalıktır. Bu nedenle de çok dikkat etmek gerekiyor. Ama herkeste aynı etkiye sahip olacağı söylenemez. Bu nedenle de zatürre biri ile temasta bulunduğunuzda ille zatürre olacaksınız diye bir durum söz konusu değildir. Hafif ateş ile de bu durumu atlatabilirsiniz. Öncelikle bozulan yemeklerden, egzoz dumanlarından ya da kirli sulardan da bu hastalığı kapabiliyorsunuz. Öncelikle zatürre nasıl iyileşir bilgisinden önce belirtilerine bakmanız gerekecektir.

Zatürre Belirtileri Nelerdir?

Eğer ki kendinizi kötü hissediyorsanız ve zatürre olduğunuzu düşünüyorsanız ama bunu tam olarak anlayamıyorsanız o zaman belirtilerine bakmanız gerekecektir. Çünkü belirtileri sayesinde hemen doktora başvurmak hayati önem taşımaktadır.

  • Tipik bir zatürre geçiriyorsanız o zaman üşümeye başlarsınız. Ateşiniz 39 ile 40 derece arasında olmaktadır. Öksürük ve iltihaplı balgam sorunu yaşarsınız. Nefes alırken göğsünüze bir şeylerin battığını hissedersiniz.
  • Atipik zattüre geçiriyorsanız bunu anlamak biraz daha sıkıntılı olabiliyor. Sinsi bir hastalıktır. Öncelikle ateşiniz çok yükselmez. Hem kuru hem de sürekli bir öksürük krizine girebilirsiniz. Yemek yemek istemezsiniz. Hem halsizlik hem de bulantı, kusma ve baş ağrısı karşınıza çıkar.

Zatürre olduğunuzu anlamak için hemen doktora başvurmalısınız. Bu aşamada akciğer dinlenir ve kan testi yapılır. Bu sayede tanı konulmuş olacaktır. Eğer ki tanı zatürre ise o zaman antibiyotik tedavisi başlar. Ama ne yazık ki antibiyotiklere alerjiniz var ise o zaman hastalığın tedavi edilmesi çok daha uzun sürecektir. Erken tanı yapılması da bir o kadar önemlidir. Eğer ki hastalığın ilerlediği görülüyorsa o zaman hastanede yatmak zorunda kalabiliyorsunuz. Erkenden teşhis edilmeyen zatürreler daha ciddi problemlere de kapı aralayabilir. Mesela kansere bile neden olabilir. Bu aşamada zatürre nasıl iyileşir sorusu için su içmek yanıtı verilebilir. Çünkü antibiyotiklerin daha iyi etki edebilmesi için su çok önemlidir. Hem dinlenmeli hem de çok fazla su tüketmelisiniz. Bu vücudunuzun temizlenmesi için de önemli bir rol oynayacaktır. Her zaman beslenmeli ve vitaminlerden de eksik kalmamalısınız.


NE DÜŞÜNÜYORSUN?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%