Gece / Gündüz

Çimen Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Çimen Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Çimen Lekesi Nasıl Çıkar

Çimen lekesi nasıl çıkar sorusu çok sorulan bir sorudur. Yaz yaklaştığında büyüyen çimenler parklarda en çok uğrak noktası olmaktadır. Üzerine oturulun, gerektiğinde yatılan bir durumun başkahramanadır. Her zaman kişi yanında çimen üzerine koyacak bir şey bulamaz bu yüzden kendisini esirgemeden oturur, yatar hatta yuvarlanır. Hem uyur, hem muhabbet eder hem de oyun oynar. Ama elbisesinin çim lekesi olduğunu görünce de heyecanlanır. Peki çimen lekesi nasıl çıkar hiç düşündünüz mü?  

Çimen Lekesi Zor Bir Lekedir Ama Basit Geçer

Çimen lekesi nasıl çıkar sorusuna cevap vermek gerekirse herkesin başına gelebilecek durumdur. Çok heyecan yapılmaya gerek yoktur çünkü çim lekesi zor bir lekedir ve bazı malzemelerle çok rahat geçebilir. Önemli olan çim üzerindeki aktivitenizi sırf bu yüzden bölmemeniz gerektiğidir. Piknik yapılıyorsa devam edilmeli, çocuklarla top oynanıyorsa top oynamaya devam edilmelidir. Hayatınızda hiçbir yer kaplamamasına özen gösterilmelidir.  

Çimen Lekesini Çıkarma Yöntemleri

  • Bulaşık Deterjanı: Çimen lekeleri için kullanılan bulaşık deterjanı sadece ilk müdehahe yöntemi olabilir. Asıl yıkama en son yapılacaktır.
  • Kabartma Tozu: Çimen lekesi oluşan yere kabartma tozu ve oksijenli su karışımı uygulamak lekelerin çıkmasına neden olur. Hem doğal bir yöntem uygulanmış olur.
  • Alkol: Çimen lekesinin çıkarılma aşamasında alkol kullanılabilir. Lekeli bölgelere yavaş yavaş uygulanmalıdır.
  • Sirke: Çimen lekesi çıkarma yöntemlerinden birisi da sirkedir. Sirke hem doğal bir yöntemdir hem etkili bir yöntemdir. Bir kaşık sirkeyi iki kaşık su ile karıştırdıktan sonra lekeye sürülmesi ile lekeler yok edilebilir. Bu yöntem çok kullanılan bir yöntemdir.
  • Sindirim Enzimi Kapsülleri: Çimen lekesi çıkarma yöntemlerinden bir diğeri de ilaçlardır. Sindirim enzimi kapsülleri suyla boca edilmesi halinde oluşan macunu lekenin üzerine sürebilirsiniz. Bu macun lekelerin yok olmasını sağlayacaktır.

  Çimen lekesi nasıl çıkar sorusuna yanıt vermeye çalıştık. En çok görülen durumlar ve en çok kullanılan yöntemlerle bu sorular yanıtlanmış oldu. Uzun zamanın deneyimleri ve yüzyılların kullanım talimatlarıyla çimen lekelerinin çözümü başarıyla uygulanmış oldu. Sizin yapmanız gereken tek şey ise lekeler nedeniyle hayatınıza ara vermemenizdir.

Çimen Lekesi Nasıl Çıkar?

Doğal bir ortam içinde doğa ile bütünleşmek tüm aile ile doğanın zevkini çıkarmak ya da o müthiş bahar mevsiminde yapılan toplu piknikler peki ya daha sonra ne olacak? Çimlere uzanarak bu eğlenceli aktiviteleri yapacağınız gibi daha sonrasındaki çimen lekelerini de hesaba katmanız gerekmektedir. Bundan dolayı da bu anları daha fazla yaşayabilmek için Çimen Lekesi Nasıl Çıkar bilmeniz gerekmektedir. Eğer bu durumu bilmiyorsanız ve çimen lekesine karşı savunmasız iseniz sizler için derlediğimiz bu yazı dizisini okuyarak bu leke hakkında çözüm yollarını öğrenebilirsiniz. Çimen lekeleri çoğunluk ile oldukça zordur. Bu lekedeki zorluğun sebebi de ona yeşil rengini vermekte olan klorofi ksantofiller ve karotenoidler gibi pigmentler ve de organik bileşiklerdir. Çimen içindeki bu organik maddeler insanların giysilerine ve özellikle de pantolonlarına yapışarak bunlar üzerinde bir leke bırakırlar. Çimen Lekesi Nasıl Çıkar şeklinde bir merakınız var ise öncelik ile bu konuda dikkat etmeniz gereken detaylar vardır. Çimen lekesinin oluşma zamanı oldukça önemlidir. Lekeye ne kadar yakın bir zamanda müdahale edilir ise temizlenme süreci de o kadar basit olur. Çimen lekesinden kurtulabilmek için deneyebileceğiniz yöntemler şunlardır.

  • Bulaşık deterjanı
  • Kabartma tozu ve oksijenli su karışımı
  • Sindirim enzimi kapsülleri
  • Alkol
  • Sirke

Bu yöntemlerden dilediğinizi uygulayarak çimen lekelerinden kurtulabilme imkanınız vardır.

Kot Pantolonlardaki Çimen Lekeleri Nasıl Çıkarılmaktadır

Çimen lekelerinin en istemediğimiz kısmı kesinlik ile kot pantolonlarında görülmekte olan leke halidir. İnsanların sinir olduğu bu leke için Çimen Lekesi Nasıl Çıkar bilgisine sahip olmak gerekmektedir. Çimen lekelerinde en çok zorlanılan bir kumaş türü de kottur. Kot pantolonlarındaki çimen lekelerine hemen müdahale edilmelidir. Sıcak su ve sıvı deterjan karışımı ile lekeye bir ön uygulama yapılmalıdır. Ancak lekeye zamanında müdahale edilememe durumu da olabilir. Bu seferde de çimen lekesi kot üzerinde kurumuş olur. Bunun içinde önce çamaşır deterjanı ve su ile bir ön uygulamanın ardından lekeyi fırça yardımı ile temizleyebilirsiniz. Ardından da yukarıda bahsi geçen seçeneklerden birisi ile asıl temizliğe girişebilirsiniz.

Kendin Yap
Kanal hiti
13396
28 görüntüleme
95% 39,852 852
Bu yazıları da okumanızı öneriyoruz :
0 Yorum
Sen de yorum yaz

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiş gibi görünüyor.

İlk yorumu siz yapın!

Bu kanala ait diğer yazılar
Panel Kapı Nedir Panel Kapı Fiyatları
Nasıl Yapılır
Turşu Nedir Nasıl Yapılır?
Nasıl Yapılır
Jelatin Nasıl Yapılır
Nasıl Yapılır
Haydari Nasıl Yapılır?
Nasıl Yapılır
Filtre Kahve Nasıl Yapılır?
Nasıl Yapılır
Jelibon Nasıl Yapılır?
Nasıl Yapılır