Gece / Gündüz

Diğer Acil Durumlarda ilk Yardım

Diğer Acil Durumlarda ilk Yardım

Diğer Acil Durumlarda ilk Yardım

Diğer Acil Durumlarda ilk Yardım çeşitleri nelerdir. Isı ile oluşan ilk yardım. Kimyasal yanıklarda ilk yardım. Elektrik yanıklarında ilk yardım. Donmalarda ilk yardım. Sıcak çarpmasında ilk yardım. Göze Yabancı Cisim Kaçmasında İlk Yardım. Kırıklarda ilk yardım… Maalesef bir yıl içinde ev kazaları ile yaralanan insan sayısı trafik kazalarından çok daha fazladır. Ev içerisinde ya da dışarısında birçok kaza başımıza gelebilir. Bunun için pratik olacak bazı önerileri yazmak faydalı olacaktır.

Diğer Acil Durumlarda İlk Yardım…

En çok karşımıza çıkan kaza durumlarından birisi yanıklardır. Ev ya da dışarıda olsun yanıklar bizim hemen her yerde karşımıza çıkabiliyor.

Isı İle Oluşan Yanıkta İlk Yardım

Kişi hala yanıyorsa, paniğe engel olunur, koşması engellenir. Yaralının battaniye vb. ile üzeri kapatılır ve yuvarlanması sağlanır. Böylece üzerindeki ateşin sönmesi sağlanır. Yaralının hayati fonksiyonlarına bakılır. En az 20 dakika, soğuk su altında tutulur. Ödem oluşabileceğinden yüzük, bilezik vb. metal ve sıcak eşyalar çıkarılır. Giysiler çıkarılır. Deri sabunlu su ile dikkatle temizlenir. Su toplayan yerler patlatılmaz. Daha sonra iyileşme sürecinde su toplamış yerlerin daha çabuk iyileştiği görülmüştür. Yanık üzeri temiz bezle örtülür, yanık üzerine hiçbir madde sürülmez. Yoğurt ya da diş macunu sürmek yanıklara karşı hiçbir etki etmeyecektir. Hatta bazen daha da kötü sonuçlara yol açmaktadır. Yaralı battaniye ile örtülür. Yanık geniş ve sağlık kurumu uzaksa, kusma yoksa bilinci açıksa hasta/yaralıya ağızdan sıvı verilerek sıvı kaybı engellenir.(1 lt. su + 1 çay kaşığı karbonat + 1 çay kaşığı tuz )

Kimyasal Yanıklarda İlk Yardım

Deriyle temas eden kimyasal maddenin en kısa sürede deriyle teması kesilmelidir. Giysiler çıkarılmalıdır. Bölge bol, tazyiksiz suyla, en az 20-25 dk. yumuşakça yıkanmalıdır. Daha sonra Hasta/yaralı battaniye vb. ile örtülmelidir. Tıbbi yardım sağlanmalıdır.

Elektrik Yanıklarında İlk Yardım

Soğukkanlı ve sakin olunmalıdır. Yaralıya dokunmadan önce elektrik akımı kesilmelidir. Bu yüzden önceliğiniz ortamdaki elektrik kaynaklarını kesmek olmalıdır. Eğer kaçak varsa sizi de etkileyeceğinden durum daha da zor olacaktır. Akımı kesme imkânı yoksa yalıtkan bir maddeyle kişinin elektrikle teması kesilmelidir. Bir tahta parçası ile bu yapılabilir ama sertçe vurmadan önce başka şeyler denenmelidir. Ki bir de bu tarz yaralanmalarla uğraşmayın. Yaralı kımıldatılmamalıdır. Hasar gören bölge örtülmelidir. Tıbbi yardım istenmelidir. Diğer Acil Durumlarda ilk Yardım… Donma ise bir başka büyük sorundur. Özellikle kış aylarında ve yüksek yerlerde görünür.

Donmalarda İlk Yardım

Yaralı ılık bir ortama alınarak soğukla teması kesilir. Donmaya maruz kalan kişi sakinleştirilir. Kesin istirahat ettirilir hareket ettirilmez. Kuru giysiler giydirilir. Bilinci açık ise sıcak, şekerli içecekler verilir. Su toplamış bölgeler asla patlatılmaz, üstü örtülür. Donuk bölge asla ovulmaz, kendiliğinden ısınması sağlanır. El ve ayaklar doğal pozisyonda tutulur. Hala halsizlik varsa bezle bandaj yapılır. Tıbbi yardım istenir.

Sıcak Çarpmasında İlk Yardım

Yazın havanın çok sıcak olduğu Diğer Acil Durumlarda ilk Yardım tipi ise sıcak çarpmalarında oluşan ilkyardım ihtiyacıdır. Hasta serin ve havadar bir yere alınır. Giysiler çıkarılır. Sırt üstü yatırılarak, kol ve bacaklar yükseltilir. Bulantı yoksa ve bilinci açıksa su ve tuz kaybını gidermek için su, tuz, karbonatla hazırlanan sıvı ya da soda içirilir. Özellikle çocukların başına gelebilecek Diğer Acil Durumlarda İlk Yardım senaryosu ise göze, buruna ya da kulağa yabancı cisim kaçmasıdır.

Göze Yabancı Cisim Kaçmasında İlk Yardım

Toz, kirpik gibi madde ise; Gözü ışığa çevrin, alt göz kapağına bakın. Gerekiyorsa üst göz kapağına bakın. Nemli, temiz bir bezle çıkartın. Gözünü kırpıştırmasını söyleyin. Bol su ile yıkayın. Gözü ovmayın. Çıkmıyorsa sağlık kuruluşuna sevk edin. Metal veya batan bir cisimse; Gerekmedikçe hastayı kımıldatmayın. Göze hiçbir müdahale yapmayın. Tıbbi yardım isteyin. Hastanın göz uzmanlık dalı olan bir sağlık kuruluşuna gitmesini sağlayın. Her iki gözün kapatılması gerekir.

Kulağa ve Buruna Yabancı Cisim Kaçması Durumunda

Kesinlikle sivri ve delici bir cisimle müdahale edilmemelidir. Su değdirilmemelidir. Tıbbi yardım istenmelidir. Burun duvarına bastırarak kuvvetli bir nefes verme ile cismin atılması sağlanır. Çıkmazsa tıbbi yardım sağlanır.

Kırıklarda İlk Yardım

Diğer Acil Durumlarda ilk Yardım senaryosu olarak yanıklardan daha çok karşımıza çıkmaktadır. Özellikle spor ya da diğer aktivitelerde aniden karşımıza çıkan kırıklar için basit tedbirlerle sağlığınıza daha çabuk kavuşabilirsiniz. Yaşamı tehdit eden başka yaralanma varsa ona öncelik verilmelidir. Yaralı kesinlikle hareket ettirilmemelidir. Ani hareketlerden kaçınılmalı, kırık yerine konulmaya çalışılmamalıdır. Kırık kolda ise; ödem oluşturabilecek eşyalar çıkartılmalıdır. Kırık olan bölgede hareketi önlemek gerekmektedir. Açık kırık varsa; tespitten önce yara üzeri temiz bir bezle kapatılmalıdır. Kırık olan bölge, bir üst ve bir alt eklemi de içine alacak şekilde karton, tahta vb. sert cisimle tespit edilmelidir. Tespit edilen bölge yukarıda tutularak dinlenmeye alınmalıdır. Kırık bölgede sık aralıklarla nabız, derinin rengi kontrol edilmelidir. Hasta sıcak tutulmalıdır. Tıbbi yardım sağlanmalıdır. Kırık olan bölgenin hareket ettirilmesine izin verilmemelidir.

Sağlık ve Yaşama dair
Kanal hiti
51103
29 görüntüleme
95% 39,852 852
Bu yazıları da okumanızı öneriyoruz :
0 Yorum
Sen de yorum yaz

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiş gibi görünüyor.

İlk yorumu siz yapın!

Bu kanala ait diğer yazılar