Gece / Gündüz

Donukta ilkyardım Nasıl Olmalıdır?

Donukta ilkyardım Nasıl Olmalıdır?

Donukta ilkyardım Nasıl Olmalıdır

Donukta ilkyardım Nasıl Olmalıdır konusu son derece önemli ve hayat kurtarabilecek ciddi bir konu olmakla beraber hastane öncesi ilk müdahale anlamında son derece önem kazanmaktadır. Bu yazımızda sizlere donma nedir, belirtileri nelerdir, donmayı hızlandıran nedenler nelerdir, donma sonrasında yapılması gereken ilkyardım hareketleri nelerdir konuları hakkında kısaca bilgi aktarımında bulunacağız. İlk olarak yazımıza donma nedir sorusuna yanıt bulma ile başlayalım.

Donukta ilkyardım Nasıl Olmalıdır

Donma nedir?

Donukta ilkyardım nasıl olmalıdır konusunda bilgi sunacağımız yazımıza ilk olarak donma nedir açıklayarak başlayalım. Donma vücudun soğuğa maruz kalarak vücut ısısının düşmesi ve kan dolaşımının yavaşlaması soğuğun devam etmesi ile damarlardaki kan pıhtılaşmaya başlayarak dolaşım iyice azalmaya başlamakta ve daha ileri seviyede kangrenin görülmesine neden olmaktadır. Bu durumda donma basite alınabilecek bir durum değildir. İnsan vücudunda soğuk havalarda en sık donan ve en kolay donma olayının yaşandığı bölgelerin başında eller, kulaklar, burun uçları ve ayaklar gelmektedir. Bu nedenle bu bölümlerin soğukta daha dikkatli bir şekilde korunması gerekmektedir. Donma olayında başladığında kan dolaşımı azalmaya başladığında artık organlarda zarar görmeye başladığı anlamına gelmektedir. İnsan vücudunun normal ısı derecesi 37 derecedir. 35 derecenin altına düşen ısılarda organlar etkilenirken 32 derecenin altında bilinç kaybı başlamaktadır. Daha altında ise durum çok daha ciddi olmaktadır.

Donukta ilkyardım Nasıl Olmalıdır

Donmanın Belirtileri ve Donma Türleri

Donukta ilkyardım nasıl olmalıdır konusunda donma türlerini ve belirtilerini de bilmek gerekmektedir. Donma belirtileri şiddetlerine göre üç farklı şekilde hissedilmektedir. İlk olarak birincil donma sonra ikincil son olarak üçüncül donma türleri bulunmaktadır.

  • Birincil donma türlerinin belirtileri içerinde kişinin donan bölgesinde soğukluk ve soluk bir görünüm bulunmaktadır. Donma alanında uyuşukluk hissi başladığı gibi halsizlik de hissedilmektedir. En son olarak alanda kızarıklık ve iğne şeklinde batma hissinin başlaması donma olayının ilerlediğinin göstergesidir. Birincil donma türleri en hafif donma şekillerindendir. Erken müdahale edilmesi durumunda kalıcı bir durum söz konusu olmamaktadır.
  • Bir diğer donma türü ikincil donma türüdür. Kişinin soğuğa maruz kalması devam ettiğinde donmanın da şiddeti artmaktadır. Belirtileri ise donan bölgede gerginlik hissinin oluşması başta hissedilirken sonraki aşamada ödem, bölgede şişlik ve son olarak kabarcıkların oluşması durumun ciddiye gittiğinin göstergesidir.
  • Üçüncü derece donma türünde ise durum artık ciddi boyut kazanmış anlamına gelmektedir. Soğuğa maruz kalan kişinin donan bölgesinde dokulara zarar görmeye başladığı gibi su toplayan bölgelerde kararmalar meydana gelmektedir.

Donukta ilkyardım nasıl olmalıdır konusunda önemli olan durumun anında fark edilip hemen önlem alınmasıdır. Aksi halde donma olayı ciddi boyut kazanarak geriye dönüşü olmayacak sonuçlar doğurabilmektedir.

Donuk Olayında Yapılması Gerekenler

Donukta ilkyardım Nasıl Olmalıdır

Donukta ilkyardım nasıl olmalıdır konusunda ilk olarak bilinçli bir şekilde kişiye yardımcı olmak son derece önemlidir. Konu hakkında bilgisi olmayan kişileri yapacaklarını yanlış uygulamalar kişiye faydadan daha çok zarar verebilmektedir. Sadece donma konusunda değil ilk yardım konusunda bilgisi olmayanların konuya dahil olması ölümcül hatalara bile neden olabilmektedir. Bu nedenle yanlış bir uygulama yerine en yakın hastaneye götürülmesi ya da olay yerine sağlık ekibi çağrılması en doğru uygulamalardır ilk yardım bilgisi olmadığı durumlarda. Donuk konusunda ilkyardım nasıl olmalıdır konusunda ilk olarak bilinçli yardım yapılmalıdır.

  • Donma olayına maruz kalan kişi oda sıcaklığı ortamına getirilerek ilk etapta üzerindeki tüm kıyafetler çıkartılara onu sıcak tutacak bir örtü ile vücudu sarılmalıdır.
  • Donma olayında kişi ani bir şekilde ısıtılmamalıdır. Bu durum organlar için olumsuz etkiye neden olabileceği gibi kişinin şoka girmesine de neden olabilmektedir. Bu açıdan yavaş yavaş kademeli olarak sağlanmalıdır.
  • Donma olayı geçiren kişinin uyumasına engel olunmalıdır. Uyuması bilinç kaybına neden olabileceği için ciddi sonuçlar doğurabilmektedir bu anlamda oldukça tehlikelidir.
  • Donan bölgeleri ateşe tutmak son derece tehlikeli olabilmektedir. Bunun yerine yavaş yavaş ısınmasını sağlamak kişi için daha etkili olmaktadır.
  • Kişiye alkollü içecekler verilmemelidir. Kişiyi sıcak tutacak sıcak içecekler içirilebilir.
  • Bu tedbirler sonrasında yapılması gereken en önemli konu ise kişiyi en yakın sağlık kuruluşuna ulaştırmaktır. Tedavinin hastane ortamında daha steril bir ortamda gerçekleştirilmesi kişi için en önemli ilk yardım hareketlerinin başında gelmektedir.

Etiketler :

Sağlık ve Yaşama dair
Kanal hiti
51097
38 görüntüleme
95% 39,852 852
Bu yazıları da okumanızı öneriyoruz :
0 Yorum
Sen de yorum yaz

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiş gibi görünüyor.

İlk yorumu siz yapın!

Bu kanala ait diğer yazılar