Gece / Gündüz

Elektrik Yanıklarında ilk yardım Nasıl Olmalıdır?

Elektrik Yanıklarında ilk yardım Nasıl Olmalıdır?

Elektrik Yanıklarında ilkyardım Nasıl Olmalıdır?

Gündelik hayatta karşılaşılabilecek kazalardan birisi de Elektrik çarpmasıdır. Bunun sonucunda ortaya çıkan yanıklara nasıl müdahale edileceği önemli bir konudur. Elektrik Yanıklarında ilkyardım Nasıl Olmalıdır sorusu, bu tip durumlara maruz kalan kişiler tarafından sık sık dile getirilen bir sorudur. Elektrik yanığının ne olduğu, bu tip kazalara karşın neler yapılabileceği, bilinmesi gereken ve hayati öneme sahip olan mevzulardır.

Elektrik Yanıklarında ilkyardım Nasıl Olmalıdır

Elektrik Yanığı Nedir?

Elektrik yanığı, gündelik yaşam içerisinde ve genellikle ev kazaları sonucunda ortaya çıkan tehlikeli bir durumdur. Maruz kalınan elektrik sonucunda, elektrik akımının vücut ile temas etmesi sonucunda elektrik yanığı adı verilen problem ortaya çıkmaktadır. Elektrik yanığının oluşmasında birçok farklı etken mevcuttur. Bunlarında başında da yüksek ve alçak gerilim adı verilen elektrik sistemleri kaynaklanmaktadır. Yüksek gerilim genellikle ev içerisinde değil de, sokaklardaki elektrik iletimini sağlayan kablolarda ve trafolarda yer almaktadır. Elektrik konusunda uzman olan personelin maruz kaldığı elektrik çarpması durumu genellikle yüksek gerilimden kaynaklanmaktadır. Alçak gerilim ise evlerde kullanılan elektriktir. Ayrıca kablo ya da benzeri prizler aracılığı ile de elektrik yanıkları ortaya çıkabilmektedir. Elektrik yanıklarında ilkyardım nasıl olmalıdır konusu, her insan tarafından öğrenilmesi gereken bir konudur.

Elektrik Yanıklarında ilkyardım Nasıl Olmalıdır

Elektrik Yanıklarında Neler Yapılmalıdır?

Bir ya da birden fazla kişinin elektrik ile temas etmesi sonucunda ortaya çıkan elektrik çarpmasında, yapılması gereken birçok şey vardır. Bunların başında da elektriğe maruz kalan kişinin, elektrik ile temasının kesilmesi gelmektedir. Bu noktada elektrik akımını veren kablo, trafo ya da prize dokunmadan akımı kesmek, yapılması gereken ilk şeydir. Bunun için de bir sopa ya da benzeri bir aleti kullanmak lazımdır. Elektriğe maruz kalan kişiye, akımı kesmeden dokunmak, kötü sonuçlara sebebiyet verebilmektedir. Akım kesildikten sonra ise kişiye dokunma da herhangi bir sorun yoktur. Çünkü akımın kesilmesi sonrasında, yaralı kişi üzerinden size de elektrik çarpması söz konusu değildir. Elektrik yanıklarında ilkyardım nasıl olmalıdır durumu bu işlem ile başlamaktadır. Ardından yapılacak şey ise hastanın nefes alıp, almadığını kontrol etmek olacaktır. Çünkü yüksek gerilim hatları sonucunda ortaya çıkan elektrik çarpması sonucu hasta kısa bir zamanda kaybedilebilmektedir. Solunumun değerlendirilmesi ise yapılacak bir diğer işlemdir. Eğer bu aşamalar başarılı bir şekilde gerçekleşiyorsa ve hasta nefes alıyorsa, bu defa da bilinci kontrol etmek gerekmektedir. elektrik çarpması sonucunda hastanın bilinci de kapanabilmektedir. Hasta ile konuşarak, ona sorular sorarak, bilinci kontrol etmek mümkündür. Hastanın bilinci açık ise, nefes alışverişinde herhangi bir problem söz konusu değil ise, bir diğer aşamaya geçilmelidir. Bu aşamada, eğer hasta elektrik çarpması sonucu yüksek bir yerden düşmüşse, hastada kırıklar olabilir. Risk almamak için hastaya boyunluk takmak ya da hastanın boynunu sabit tutucu bir malzeme ile desteklemek iyi olacaktır. Elektrik yanıklarında ilkyardım nasıl olmalıdır durumuna daha farklı cevaplar da verilebilmektedir. Hastanın sabitlenip, gerektiği gibi uzatılmasından sonra, hastanın vücudunda yaralar olup olmadığı da kontrol edilmelidir. Çünkü elektrik çarpmalarında kişinin vücudu üzerinde bir takım yaralar da ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi durumlarda yapılması gereken şey ise yara ya da yanıkları, kuru ve temiz bir bez ile kapatmaktır. Bu noktada pansuman yaparak da yaranın açık kalmaması sağlanabilmektedir. Böylelikle yaranın mikrop kapması ya da bir enfeksiyona dönüşmesi engellenmiş olacaktır. Hasta konuşabiliyorsa ve bilinci açık ise hasta ile sürekli konuşarak, vücudunun hangi bölümlerinde acı, ağrı ya da kırık hissettiğini sormak gerekmektedir. Tüm bu işlemler, acil servis ekibi gelinceye kadar, ilkyardım eğitimi almış olan kişiler tarafından yapılabilecek müdahale çeşitleridir. Elektrik yanıklarında ilkyardım nasıl olmalıdır sorusu cevabını böylelikle bulmuş olacaktır.

Elektrik Yanıklarında ilkyardım Nasıl Olmalıdır

Elektrik Çarpması Nasıl Engellenir?

Elektrik çarpması durumunu engellemenin ilk yolu, elektrikli ev aletleri ya da benzeri materyalleri kullanırken dikkatli olmaktır. Bunun için de kaçak elektrik ihtiva eden, kablosunda sorun bulunan, prizi iyi iletmeyen elektrikli aletlerden ya da güç kaynaklarından uzak durmak gerekmektedir. Ayrıca elektrik arızası oluştuğu zaman sorunu profesyonel yardım almadan çözmemek de önemli bir durumdur. Elektrik yanıklarında ilkyardım nasıl olmalıdır durumuna hakim olanlar, bu tip çarpmalara maruz kalan kişilere, rahat bir biçimde yardım edebilirler.

Sağlık ve Yaşama dair
Kanal hiti
51102
18 görüntüleme
95% 39,852 852
Bu yazıları da okumanızı öneriyoruz :
0 Yorum
Sen de yorum yaz

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiş gibi görünüyor.

İlk yorumu siz yapın!

Bu kanala ait diğer yazılar