Gece / Gündüz

Genel ilkyardım Bilgileri

Genel ilkyardım Bilgileri

Genel ilkyardım Bilgileri

Genel ilkyardım Bilgileri hakkında neler biliyoruz? İlkyardım neden önemli? İlkyardım ve amacı nelerdir? İlkyardımın temel adımları nelerdir? İlkyardım sırasında ne yapılır, ne yapılmaz? Her gün onlarca trafik kazası, her gün trafik kazalarından daha fazla ev kazası… Her an bir yerlerde yardıma ihtiyacı olan birilerini görebilirsiniz. Panikleyip kaçmak mı, hiç bir şey yapmadan izlemek mi, yoksa bir hayat kurtarmak mı?

Genel İlkyardım Bilgileri Hakkında Neler Biliyoruz?

Maalesef pek az şey biliyoruz. Hatta espri konusu olmuştur. Ayakkabısına giren kumu çıkarmak isteyen vatandaşı elektrik çarpıyor sanıp darp etmişler. Maalesef kara mizah olacak bu olay ülkemizdeki ilkyardım geçeğini yüzümüze çarpıyor. Genel ilkyardım Bilgileri aslında basit olduğu kadar birçok hayat kurtaran önemli bir kurallar bütünüdür.

Genel ilkyardım Bilgileri

İlkyardım Neden Önemli?

Genel ilkyardım Bilgileri ile kimlerin hayatını kurtaracağınızı bilemezsiniz. Belki de kendi yakınlarınız belki de bir çocuk… Ya da zor durumda olan siz olabilirsiniz. Yardım edecek kişinin kim olmasını istersiniz?

İlkyardım ve Amacı Nelerdir?

Genel İlkyardım Bilgilerini öğrenmeden önce ilkyardımın ne olduğunu hatırlamak gerekecektir. Kaza ve ya hayati tehlikenin olduğu bir durumda, sağlık ekiplerinin yardımı gelene kadar hastaya durumunun kötüye gitmesini engelleyecek uygulamalardır. İlkyardım amaçlarına gelince; Hayati fonksiyonların devamını sağlamak ilkyardımın temel amacıdır. Bunun için öncelikle yaralının durumunun kötüleşmesini engellemekle işe başlamalıdır. Daha sonraki iş ise hastanın iyileşmesini sağlamaya yönelik tedbirler almaktır.

Genel ilkyardım Bilgileri

İlkyardımın Temel Adımları Nelerdir?

İlkyardım aslında basittir. Akıllarda soru işareti kalmaması için bu kadar detaylı yazdım. Öncelikle yaralının etrafında güvenli bir alan oluşturmak gerekir.

  • İlk yardım sırasında istenmeyen durumlara davetiye çıkarmamak için mümkünse kazaya karışan araç güvenli bir yere çekilmelidir.
  • Yardıma gelen ekiplerin olay yerini daha rahat bulmaları ve daha çabuk yardım edebilmeleri için olay yerini görünecek şekilde işaretleyin.
  • İlkyardımı en çok zora sokanlardan biride meraklı kalabalıklardır. Bu yüzden onları mümkün olduğunca uzak tutun. Özellikle cep telefonlarından fotoğraf çekip yaralının moralini bozabilirler.
  • Yakıt sızıntısı ya da diğer kazaları önlemek için aracın kontağı kapatılmalıdır.
  • Zaten zararlı olan sigaranın içilmesine izin verilmemelidir.
  • Kaza etrafında kıvılcım ya da parlamaya neden olabilecek elektronik araçların kullanımından kaçınılmalıdır.
  • Maalesef birçok kazazedenin kırık ya da diğer yaraları ilkyardım sırasındaki yanlış hareketlerden kaynaklanıyor. Bu yüzden yaralıyı yerinden kımıldatmamaya özen gösterilmelidir.
  • Yaralıların hayati durumunu değerlendirip ona göre uygun bir ilkyardım yapılmalıdır.
  • Kanamalı durumlarda kan yoluyla bulaşan Hepatit B, C gibi hastalıklara karşı eldiven giyilmelidir.

Bütün bunlara dikkat edip gereken tedbirleri aldıktan sonra acilen 112 acil servise haber edilmelidir. Maalesef ülkemizde acil servislerin telefon numaraları gereksiz yere sürekli aranmaktadır. Bu yüzden bazen ulaşılması zor olabiliyor. Ulaşıldığında ise hızlı bir şekilde yaralı ve olay hakkında bilgi verilmelidir. Öncelikle kesin ve açık bir adres verilmelidir. Bu yardım ekiplerinin en çok zorlandığı konulardandır. Yardım ekipleri size ve yaralıya en kısa sürede ulaşmalıdır. Olay yeri ve kaza hakkında kesin ve doğru bilgi verilmeli. Bu sayede sağlık ekipleri daha etkili müdahalede bulunacaktır. Daha sonra yaralı sayısı ve diğer bilgileri açık, net ve hızlı vermelisiniz. Bütün bunlardan sonra yaralının durumuna bağlı olarak gerekirse müdahale edilmelidir. Eğer yardım konusunda emin değilseniz, çok detaylı müdahale etmemelisiniz.

Genel ilkyardım Bilgileri

İlkyardım Sırasında Ne Yapılır, Ne Yapılmaz?

Genel İlkyardım Bilgileri hakkında yapılacakları kısaca özetlemek gerekirse… Yaralının durumunu değerlendirilir. Yaralının korku ve endişeleri giderilir. Yaralıya müdahalede yardımcı olacak kişiler organize edilir. Yaralının durumunun ağırlaşmasını engellemek için gerekli tedbirler alınır. Kanama, kırık vb. durumlarda yaralıya yerinde müdahale edilmelidir. Yaralının yarasını görmesine izin verilmemelidir. Buna özellikle dikkat etmek gerekir. Yarasını gören yaralılar, panik olup hem kendi durumunu, hem de başkalarının durumunu tehlikeye atabilirler. Yaralıları hareket ettirmeden müdahale edilmelidir. Bu şekilde belki de çıkmış olan kemiklerde kırıklara sebep olunabilir. Yaralıların en kısa sürede sağlık kuruluşuna haber verilmelidir. Özellikle herhangi bir tehlike yok ise yaralı yerinden kımıldatılmamalıdır. Ne yapılmaz? Öncelikle uzman değilseniz çok dikkatli olmalısınız. Zaten zorda olan yaralıya yardım etmek için durumu daha da kötü hale getirebilirsiniz. Bu yüzden emin olmadığınız uygulamaları yapmayın. İkincisi ise sakin olmalısınız. Panikleyip yanlış bir şey yapabilirsiniz. Daha da kötüsü yaralıyı da paniğe sevk edip durumu daha da zorlaştırabilirsiniz.

Sağlık ve Yaşama dair
Kanal hiti
51093
22 görüntüleme
95% 39,852 852
Bu yazıları da okumanızı öneriyoruz :
0 Yorum
Sen de yorum yaz

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiş gibi görünüyor.

İlk yorumu siz yapın!

Bu kanala ait diğer yazılar